Oficjalnie wystartował serwis Profeo.pl, który można okreslić jako kolejna polską wersję LinkedIn.

LinkedIn jest wielki, swoje profile mają w nim ludzie z całego świata i jak przyznaje spora grupa ludzi związanych z branżą online, to właśnie w LinkedIn budują najchętniej swoją społecznościową sieć. Jak wiadomo , ?Polacy nie gęsi i swój język mają?. No to mamy swojego Linkedin’a czyli Goldenline.pl

Jak zatem o użytkowników chce powalczyć Profeo? Tak na pierwszy rzut oka ? trudno powiedzieć.

Porównajmy więc co o swoich serwisach piszą twórcy:

GoldenLine to pasja, kontakty, wiedza i doświadczenie kilkuset tysięcy osób aktywnych zawodowo. Jesteśmy serwisem społecznościowym, który łączy profesjonalistów o bardzo różnych zainteteresowaniach, stanowiskach oraz celach zawodowych. Członkowie społeczności spędzają w GoldenLine kilka godzin dziennie, ponieważ każdy znajduje w niej coś ważnego dla siebie:

  • kontakty – dzięki GL można skutecznie zarządzać kontaktami i podtrzymywać cenne relacje,
  • praca – innowacyjne rozwiązania pozwalają dotrzeć do najciekawszych ofert, a rekruterom szybko, łatwo i skutecznie pozyskiwać dobrych pracowników,
  • zasoby wiedzy – ludzie dyskutują na forach, budując bazę doświadczeń i informacji.

Za szczególną wartość GoldenLine uważamy fakt, że jego członkowie występują podpisani własnym imieniem oraz nazwiskiem i dbają o utrzymanie wysokiego poziomu swojej społeczności.

- GoldeLine.pl

  • Profeo to portal dla ludzi, którzy lubią się rozwijać i dbać o swoją karierę. To portal dla ludzi ambitnych, którzy chcą znaleźć lepszą pracę, zawrzeć ciekawe znajomości – nie tylko te biznesowe.
  • Użytkownik znajdzie tu największą w polskim Internecie bazę Ofert Pracy, oraz bazę Ofert Szkoleniowych.
  • Będzie także mógł sporządzić swój Profil tak, aby mógł być zauważonym przez przeszukujących portal pracodawców, skontaktować się z dawno nie widzianymi znajomymi, a także pozyskać Rekomendacje od współpracowników, klientów i kontrahentów.
  • Będzie mógł założyć swoją Grupę, współdzielić ją ze znajomymi dyskutując na Forum, a także zadać pytanie i przeczytać Odpowiedzi innych użytkowników.
  • W wolnym czasie użytkownik będzie mógł oddać się swojej pasji umieszczając swoje zdjęcia w Galerii lub opisując otaczającą go rzeczywistość na Blogu.
  • Będzie mógł przenieść do Internetu swoje kontakty i zarządzać nimi tak, aby mieć do nich stały dostęp.
  • Serwis wciąż się rozwija, a wraz z nim jego funkcjonalności. Do poniższych opinii o Profeo może dołączyć również Twoja.

- Profeo.pl

 

W zasadzie funkcjonalności są niemal identyczne. Róznice? Profeo oferuje możliwość pisania bloga i tworzenia galerii. To jednak za mało, żeby konkurować z Goldeline. Na korzyść Profeo działa natomiast liczba ofert pracy oraz oferta szkoleń, kursów oraz oferty uczelni. I to zdecydowanie wyróżnia Profeo, oczywiście jeśli ktoś jest ta tematyką zainteresowany. Tu jednak sprawa jest jasna. Profeo jest własnością Grupy Pracuj, więc ofert pracy tam nie zabraknie.

Ciekawostką w Profeo jest sugerowanie osób, które mogą stać się naszymi znajomymi oraz grupy, które mogą nas zainteresować. To jak sądzę związane jest z tagami, które wpisujemy tworząc profil. Chociaż pewności nie mam. Serwis zasugerował mi np. grupę Volvo, Siłownię i…Public relations w administracji publicznej. OK, pierwsze śliwki robaczywki….

Oczywiście twórcy Profeo piszą, że ?Serwis wciąż się rozwija, a wraz z nim jego funkcjonalności. Do poniższych opinii o Profeo może dołączyć również Twoja?, no ale… każdy serwis w początkowej fazie zapowiada rozwój.
Czy Profeo wygra z GoldenLine? Jak zwykle pokaże czas i pomysły autorów. I oczywiście finanse. O to ostatnie Profeo martwić się chyba nie musi. A co z oryginalnymi pomysłami? Same oferty pracy i szkoleń to trochę mało. Oczywiście serwisowi trzeba dać czas na rozwój i nie ma sensu juz dziś skazywać go na porażkę. Natomiast jeśli to co mamy dziś jest wersja ?w zasadzie ostateczną? to cóż. Pozostanę aktywnym użytkownikiem LinkedIn i GoldenLine.

Mimo wszystko, Profeo życzę sukcesu. Jak wiadomo, nic tak nie poprawia nastroju klienta jak konkurujące ze sobą firmy.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: