Uwielbiam lata osiemdziesiąte. Im więcej czasu upływa, tym je bardziej lubię. I prawdopodobnie za 10 lat będę je uwielbiał jeszcze bardziej, a za 20 uznam że tak dobrze jak wtedy to już nie było i nie będzie nigdy. Trzeba więc ten czas ocalić od zapomnienia. 

Lata osiemdziesiąte to dziwny czas. No bo jeśli dekada zaczyna się od stanu wojennego, to czego można spodziewać się później? Rewolucji? No też była, ale to pod koniec. W 1981 roku miałem jednak inne sprawy na głowie niż działalność opozycyjna. Z resztą nawet gdybym chciał to miałbym zadanie utrudnione. Jeszcze nie chodziłem do szkoły, ale koledzy na podwórku nie byli zainteresowani sytuacją polityczną w kraju i na świecie. Ważne były piłka nożna, pływanie (to latem) i sanki oraz bitwy na kule śniegowe zimą.

W latach osiemdziesiątych odkrywałem świat. Po raz pierwszy usłyszałem ”Schody do nieba” Led Zeppelin i umarłem z wrażenia. Pierwszy raz przeczytałem ”Dzieci z Bullerbyn”, a później zrobiłem to jeszcze 12 razy, za każdym odkrywając nowe rzeczy. Pierwszy i ostatni raz zazdrościłem komuś biżuterii. Mam na myśli pierścień z serialu Arabella. No dobra zazdrościłem też Dariuszowi kota. W latach osiemdziesiątych po raz pierwszy miałem kontakt z technologią: zegarkiem elektronicznym z 16 melodyjkami (na zdjęciu u góry), grą elektroniczną polegającą na zbieraniu spadających jajek, a także z potężnymi kreatorami wyobraźni – ZX Spectrum 48, Atari 65XE oraz Commodore 64. W latach osiemdziesiątych byłem Zbigniewem Bońkiem, Grzegorzem Lato, Włodzimierzem Smolarkiem, Józefem Młynarczykiem, Marco Van Bastenem, a także Waldemarem Legieniem i Stefanem Edbergiem. Aaah zapomniałbym Lechem Piaseckim też byłem, choć głównie grając w kapsle.

Lata osiemdziesiąte były fenomenalne.

Dlatego też postanowiłem rozpocząć na blogu nowy cykl, który nazywa się ’80. Kolejne odcinki będą pojawiały się w piątki. Będzie raczej wesoło, będą fajne zdjęcia i jeszcze fajniejsze rozmowy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwszy odcinek za tydzień.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: