Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się takiego albumu po zespole Anathema. Myślę, że mało kto się spodziewał. Raczej nie zdarza się by zespoły grające ciężka muzykę z death metalem włącznie nagrywały płyty klimatem zbliżone do Pink Floyd!

Do tego przed nagraniem tego albumu szeregi formacji opuścił basista i kompozytor wielu utworów Duncan Patterson. A jednak Anathema dokonała rzeczy niecodziennej. Piąty studyjny album brytyjskiej grupy jest niewątpliwie najlepszym w ich karierze i jednym z najlepszych w historii muzyki. I co ciekawe, materiał na płytę powstał w zaledwie trzy miesiące. W jednym z wywiadów Vincent powiedział, że to najszybciej skomponowany album w historii zespołu!

Płyta przypadnie do gustu osobom, które w muzyce cenią specyficzny smutny klimat, dobre gitarowe granie i niebanalne teksty. Na powstanie albumu ogromny wpływ wywarła śmierć matki braci Cavanagh, liderów zespołu. Nic więc dziwnego, że elementem łączącym poszczególne kompozycje jest ogromny smutek.

Czuć go i w utworach mocniejszych, opartych o cięższe riffy (Judgement z genialnie budowanym napięciem) jak i w tych lżejszych, bardziej balladowych (One Last Goodbye, Parisienne Moonlight). Z resztą tu należałoby wymienić każdy utwór z osobna. Jednak słuchać ich najlepiej w takiej kolejności w jakiej znalazły się na płycie. Wtedy docenimy piękno tego? concept albumu! Doskonale klimat muzyki zawartej na Judgement określił sam Vincent Cavanagh mówiąc ?Ta płyta jest jak pełnia księżyca, jak koncert fortepianowy z orkiestrą, kobiecymi wokalami i gitarą akustyczną?. Właściwie trudno o lepszą definicję tej pięknej muzyki.

Tracklista:

1. Deep
2. Pitiless
3. Forgotten Hopes
4. Destiny Is Dead
5. Make It Right (F.F.S.)
6. One Last Goodbye
7. Parisienne Moonlight
8. Judgement
9. Don?t Look Too Far
10.Emotional Winter
11.Wings of God
12.Anyone, Anywhere
13. 2000 and Gone
14 Transacoustic (tylko w wersji digipack)

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

0

0

0

Brak komentarzy

Odpowiedz: