Saviour to solowy album Duncana Pattersona, byłego muzyka formacji Anathema. Po cichy liczyłem, że Duncan nawiąże do muzyki Anathemy, szczególnie tej z okresu albumu Judgement. I nie dość, że się nie zawiodłem to jeszcze dostałem znacznie więcej.
Kompozycje które znalazły się na albumie Saviour są po prostu piękne. Duncan nagrał album z bardzo przestrzennymi, wypełnionymi doskonałymi dźwiękami i pięknymi wokalami utwory. Szczególnie piękny głos ma Hayley Windsor.
Słuchając Saviour dość naturalnie nasuwają się porównania z dokonaniami takich zespołów jak Anathemy, Massive Attack i Portishead. Przy czym wielką niesprawiedliwością byłoby stwierdzenie, że Antimatter jest kopia wspomnianych formacji. Wręcz przeciwnie. Muzyka zawarta na albumie jest doskonałym rozwinięciem idei i pięknych dźwięków wspomnianych grup. Na Saviour mamy trip hop, art rocka, rocka progresywnego, i wiele innych. Kompozycje raz są stonowane i bardzo spokojne, a raz staja się niezwykle mroczne i niepokojące.
Warto też poświęcić chwile i zapoznać się z tekstami. Każdy z tekstów jest samodzielnym dziełem i może spokojnie funkcjonować bez muzyki. Żeby nie być gołosłownym, posłużę się przykładem (zaczerpniętym ze strony, która gorąco polecam – http://antimatter.rockmetal.art.pl/)
Miałem sen, daleko stąd,
Daleko od ciebie, daleko od całego bólu.
Z siłą w liczbach, smutna zdrada stawia czoła,
Znowu powrót do bezczeszczenia tych wspomnień.
I byłaś tam, wzięłaś kwiaty z mojego grobu?
Całuję ziemię, lecz ledwo oddycham,
Skoro zdrapujesz mnie raz jeszcze.
Bezpieczeństwo w liczbach, myślałaś, że odpłynąłem,
Lecz ja wciąż czekam na deszcz?

Jeśli jesteś wrażliwym człowiekiem, który lubi muzykę niebanalną, zmuszająca do zatrzymania się i koncentracji tylko na niej, biegnij po tą płytę. Zaczniesz słuchać i nie będziesz mógł przestać. Duncan – zrobiłeś zajebistą rzecz! I chwała Ci za to!

Tracklista:

1. Saviour
2. Holocaust
3. Over Your Shoulder
4. Psalms
5. God Is Coming
6. Angelic
7. Flowers
8. The Last Laugh
9. Going Nowhere

Recenzja ukazała się w CGM.pl

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: