Najlepsza pod każdym względem płyta w dorobku zespołu Armia. Na tym albumie, który powstawał z dala od cywilizacji nie ma słabszych utworów, nie ma nawet słabszych momentów. Tu każdy dźwięk, każdy riff, dosłownie wszystko jest na swoim miejscu. A i te dźwięki są wyjątkowe. Od początku istnienia Armia utożsamiana była z punk rockiem. I punk na ?Legendzie? jest. Ale nie jest to siermiężny punk z rewolucyjnymi tekstami. Nawet najbliższy punkowej stylistyce z mocno nihilistycznym tekstem utwór ?Nie Ja? wymyka się wszelkim porównaniom. Muzycy grają ostro, ale kiedy czują że nadszedł czas by nieco zwolnić tempo robią to bez oporów. Nie, nie grają ballad w typowym tego słowa znaczeniu. Wykonują piękne kompozycje, z wyczuwalnym gotyckim klimatem.

Na ?Legendzie? zostały wykorzystane instrumenty niespotykane w punkowych kompozycjach. Jest flet, jest klarnet, afrykańska trąbka i gitara akustyczna. No i przede wszystkim waltornia. Banan grając na waltorni nadał kompozycjom zupełnie inny wymiar ? mistyczny, zupełnie nieziemski. Byli też tacy, dla których pewne utwory z ?Legendy? mogłyby znaleźć się na płytach zespołów grających doom metal. ?Legenda? ma też brzmieniowe odnośniki do klimatów typowo nowofalowych. Wystarczy posłuchać choćby utworów z płyty ?Closer? Joy Division i porównać z klimatem ?Legendy?. Z pośród fali punkowych załóg, które pojawiały się i znikały, muzycy Armii wyróżniali się też tym, że potrafili grać. I to naprawdę dobrze. Robert Brylewski, Piotr Żyżelewicz, Darek Malejonek, Krzysztof Banasik i Tomasz Budzyński. To ludzie, którzy tworzyli lub współtworzyli takie grupy jak Siekiera, Izrael, Brygada Kryzys, Houk, Kult itd.
Ale doskonała muzyka to nie wszystko. Równie ważne jak muzyka są tu teksty autorstwa Tomasza Budzyńskiego. O lirykach z ?Legendy? powstawały rozprawy naukowe, porównujące twórczość wokalisty z Samuelem Beckettem. Analizowano teksty pod kątem ich gnostyckiego charakteru. Takich badań nie doczekała się chyba żadna inna polska płyta. Ale i sam Budzyński postarał się by o jego twórczości mówiono długo.
Tekst do utworu ?Opowieść Zimowa? powstawał rok! Jak mówi sam autor ?To taka mała symfonia leśna, muzyka bajkowa. Tekst nawiązuje do ludowej legendy o 13. grudnia, kiedy to odbywa się niezwykła walka pomiędzy dobrem?. O innym swoim liryku ?Trzy Bajki? autor mówi ? ?Te trzy bajki posiadają moc egzorcyzmującą i przepędzającą złe duchy. Są modlitwą bez słów. Duch Świety wie o co chodzi!?
Utwór ?To Moja Zemsta? to według wokalisty ?gnostycki manifest?, który powstał pod wpływem Junga. I jeśli kiedyś Grzegorz Ciechowski zmuszał swoimi tekstami słuchaczy do czytania i rozwijania się, to co dopiero zrobił Tomasz Budzyński? Na pewno napisał piękne wiersze, jedne z najpiękniejszych na świecie.

Taką Armię lubią nawet mężczyźni w wieku poborowym!

Tracklista:
1. Kochaj mnie
2. Przebłysk 5
3. Gdzie ja tam będziesz Ty
4. Wieje wiatr
5. Opowieść zimowa
6. To moja zemsta
7. Legenda
8. Nie ja
9. Trzy bajki
10. To, czego nigdy nie widziałem
11. Dla każdej samotnej godziny
12. Podróż na Wschód
13. Pustynia śpi
14. Niezwyciężony

cytaty pochodzą z oficjalnej strony zespołu Armia

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: