W orędziu na 44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, papież Benedykt XVI zaapelował do duchownych o bardziej aktywne używanie Internetu, m.in. blogów. Wygląda na to, że Kościół dostrzegł siłę Internetu.   W wiadomości opublikowanej na stronie internetowej Watykanu, papież Benedykt XVI pisze m.in.:

“(…) Nowoczesne środki przekazu dawno już stały się częścią zwykłych narzędzi wypowiadania się wspólnot kościelnych, nawiązywania kontaktu z własnym terenem i wprowadzania bardzo często form dialogu o szerszym zasięgu, jednakże ich coraz większe ostatnio szerzenie się i ich znaczący wpływ sprawiają, że stają się one coraz ważniejsze i użyteczniejsze w posłudze kapłańskiej.

Jednakże rozpowszechniona wielomedialność i urozmaicona “klawiatura” tejże komunikacji mogą pociągać za sobą niebezpieczeństwo użytku podyktowanego głównie zwykłą potrzebą zaznaczenia swej obecności i błędnego uważania sieci jedynie jako przestrzeni, którą należy zająć. Tymczasem od kapłanów wymaga się zdolności do obecności w świecie cyfrowym przy stałej wierności orędziu ewangelicznemu, aby odgrywali właściwą im rolę animatorów wspólnot, które wypowiadają się już coraz częściej przez liczne “głosy” pochodzące ze świata cyfrowego i aby głosili Ewangelię, wykorzystując, obok tradycyjnych narzędzi, możliwości nowej generacji środków audiowizualnych (zdjęcia, wideo, animacja, blog, strony web), które stanowią nieznane dotychczas okazje do dialogu i środki użyteczne także dla ewangelizacji i katechezy.

Za pośrednictwem nowoczesnych środków przekazu kapłan będzie mógł ukazywać życie Kościoła i pomagać ludziom dzisiejszym odkrywać oblicze Chrystusa, łącząc właściwe i kompetentne korzystanie z tych narzędzi, nabyte także w okresie formacji, z solidnym przygotowaniem teologicznym i mocną duchowością kapłańską, ożywianą przez ciągłą rozmowę z Panem. Bardziej aniżeli wprawną rękę pracownika mediów kapłan w zetknięciu ze światem cyfrowym powinien ukazać swe konsekrowane serce, aby wnieść ducha nie tylko w swoje zaangażowanie duszpasterskie, ale również w nieprzerwany komunikacyjny strumień “sieci”.

Rozwój nowych technologii i w swoim wymiarze całościowym cały świat cyfrowy stanowi wielkie bogactwo dla ludzkości jako takiej i dla człowieka w wyjątkowości jego bytu oraz bodziec do konfrontacji i dialogu. Jednocześnie jednak jawią się one również jako wielka szansa dla wierzących. Żadna droga bowiem nie może i nie powinna być zaniedbana przez tego, kto w imię zmartwychwstałego Chrystusa zobowiązuje się być coraz bliżej człowieka. Dlatego nowe media dają przede wszystkim kapłanom stale nowe i z duszpasterskiego punktu widzenia nieograniczone perspektywy (…)

Raz jeszcze wzywam was, najdrożsi kapłani, do uchwycenia z mądrością tych szczególnych możliwości, jakie daje współczesna komunikacja. Niech Pan uczyni z was zapalonych głosicieli dobrej nowiny także na nowej “agorze”, jaką tworzą dzisiejsze środki przekazu.” (tłumaczenie: Diecezja Sosnowiecka)

Wychodzi na to że Jan Paweł II wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie, a Benedykt XVI wprowadza Kościół w świat Internetu. W ugiegłym roku uruchomiony został oficjalny kanał Watykanu na YouTube oraz opublikowano aplikację dla Facebooka i iPhone’a – znalazły się one na stronie Pope2You.  Teraz Papież apeluje do duchownych o używanie narzędzi, które są naturalnym kanałem komunikacji zwłaszcza dla młodych.

W sumie to zadziwiające, że Kościół dopiero teraz zainteresował się Internetem. Trudno znaleźć medium, które daje takie możliwości szybkiej i jednocześnie taniej komunikacji z ludźmi na całym świecie. A jeśli się nie mylę o to właśnie Kościołowi chodzi.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

 1. Co masz na myśli pisząc, że “Kościół dopiero teraz zainteresował się Internetem”? Trendów światowych nie znam ale u nas:

  http://mateusz.pl/ jest jednym z najstarszych tematycznych wortali w polskiej sieci (założony w 1996)
  http://www.opoka.org.pl/ też działa od bardzo dawna
  – sporo księży i zakonników pisze artykuły albo bloguje (patrz np. http://dominikanie.pl)
  – posiadanie stron przez parafie też jest od dawna normą

  A różne dokumenty na temat ewangelizacji w sieci pojawiały się jeszcze za naszego papieża.

 2. Doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia tych stron jak i innych. Z 10 lat temu wypowiadałem się o Arce Noego dla RuAH.pl i Opoki właśnie. Popatrz jak wygląda Mateusz.pl – tak jak strona stworzona właśnie w 96. Z takimi właśnie stronami kojarzą się witryny katolickie. A poza tym Papież właśnie o tym pisał, żeby korzystać z Internetu, a nie tylko posiadać stronę. I właśnie to miałem na myśli pisząc “W sumie to zadziwiające, że Kościół dopiero teraz zainteresował się Internetem.”

 3. Cóż dopiero teraz doczytałem tego posta. Do linków Mekka dorzucam:
  kielcelive.pl.
  Dla mnie 6 jeśli chodzi o wykorzystanie netu przez KK w XXI wieku.

Odpowiedz: