Drugi w dyskografii Black Sabbath album jest ich najwybitniejszym dziełem. Jeśli ktoś się nie zgadza, to proszę o wskazanie słabych momentów na tej płycie. Nie uda się, bo ich tu po prostu nie ma. Album został nagrany w najlepszym z możliwych składzie: Ozzy Osbourne, Geezer Butler, Tony Iommi oraz Bill Ward. Wszyscy artyści byli w doskonałej formie i to słychać od pierwszego do ostatniego dźwięku. Płyta była niezwykle popularna wśród fanów hardrockowych dźwięków, ale stała się również jednym z kanonów ciężkiego rockowego grania.
Dwa single z płyty (tytułowy ?Paranoid? oraz ?Iron Man?) stały się hitami i okupowały szczyty list przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach. Trudno jest policzyć ile zespołów nagrywało swoje wersje wspomnianych utworów. Warto natomiast przypomnieć, że swego czasu kompozycję ?Planet Caravan? nagrał zespół Pantera, a Phil Anselmo zaśpiewał w sposób nieprawdopodobny. Szczególnie, że jest to akurat kompozycja którą w pewnym sensie możńa nazwać? balladą!
Kolejnym dowodem na wielkość tego albumu jest to, że riffy ?Paranoid? i ?Iron Man? są (obok ?Smoke On The Water? Deep Purple i ?Whole Lotta Love? Led Zeppelin) ?elementarzem? każdego rockowego giatrzysty. Pisząć o ?Paranoid? nie można zapomnieć o Ozzym, który nadał tej płycie wyjątkowo demonicznego i mrocznego klimatu. Wokalista śpiewa o wojnie, zagładzie nuklearnej, uzależnieniu od narkotyków, halucynacjach przez nie wywołanych, etc. To jednak te najbardziej czytelne tematy, bo im płyta starsza tym więcej skojarzeń i interpretacji tekstów. To tez świadczy o wielkości tego albumu.

Tracklista

1. War Pigs
2. Paranoid
3. Planet Caravan
4. Iron Man
5. Electric Funeral
6. Hand of Doom
7. Rat Salad
8. Fairies Wear Boots

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: