brandometrMonitoring mediów to usługa stara jak one same. Dzięki monitorowaniu mediów możemy dowiedzieć się co o nas piszą i mówią w mediach. O ile przeciętny Kowalski raczej nic ciekawego się nie dowie, o tyle np. firma z branży FMCG może już być żywo zainteresowana. Dawno dawno temu kiedy pracowałem w agencji reklamowej tworzyłem raporty dla jednej z firm w oparciu o pracę firmy specjalizującej się w monitoringu mediów. Raport pomagał podejmować decyzje m.in. o działaniach marketingowych i generalnie pokazywał co się dzieje z naszymi brandami i markami konkurencji.

Czasy się zmieniły i na nic najlepsza agencja PR i jej kontakty w mediach, jeśli się bardzo zirytuje np. popularnego bloggera (patrz Kominek i Dr. Oetker). Warto zatem pomyśleć o monitorowaniu miejsc, które mimo iż tradycyjnymi mediami nie są, to jednak potrafią wpłynąć na postrzeganie marki.

Tylko jak ogarnąć zasięgiem Internet? Zwłaszcza kiedy co chwilę powstaje nowy blog i setki nowych postów na forach,komentarzy, a informacja rozchodzi się w oka mgnieniu. Temu właśnie ogarnianiu ma służyć BrandoMetr.

brandometr strona glowna

Twórcy BrandoMetr (firma Jarorcon) tak piszą o swoim produkcie:

BrandoMetr to narzędzie, które śledzi miliony dyskusji toczonych w social media i pozwala odnaleźć w szumie informacyjnym i natłoku treści tworzonych przez użytkowników (user generated content), wypowiedzi ważne dla Twojej marki. Dzięki temu możesz budować ze swoimi klientami głębsze relacje a także usprawniać swoje produkty i usługi.

Blogi, mikroblogi (Twitter, Blip, Flaker, Pinger), fora internetowe, grupy dyskusyjne, serwisy społecznościowe i inne. Każdego dnia BrandoMetr jest wzbogacany o kilkaset nowych monitorowanych źródeł.

Brakuje jakiegoś źródła / URL na jakim Ci zależy? Zgłoś je nam, a postaramy się niezwłocznie je dodać.

Na stronie BrandoMetru można poczytać o funkcjach narzędzia. Oczywiście bez poznania narzędzia od strony praktycznej trudno cokolwiek sensownego powiedzieć na temat BrandoMetru, natomiast to co zapowiada się ciekawie i może stać się wyróżnikiem narzędzia to wskaźnik Hotness, o którym autorzy BrandoMetru piszą:

Nasz autorski algorytm mierzy czynniki wpływające na to, jak ważna dla Twojej marki jest dana wypowiedź, jaki jest jej potencjał do rozprzestrzeniania się oraz ilu użytkowników Internetu może się z nią zapoznać. Łatwo zorientujesz się, na które wyniki warto zwrócić szczególną uwagę. Skala od 0 do 10.

Pytanie czy powyższy marketing ma poparcie w rzeczywistym algorytmie. Naprawdę jestem bardzo ciekawy jak to będzie działało w rzeczywistości. Czy waga postu będzie oceniania na podstawie liczby komentarzy, linków do postu, page rank serwisu, itd.

Inną niewiadomą jest też cena usługi, którą twórcy narzędzia ustalają indywidualnie. Można zatem przypuszczać, że tanio nie będzie.  Jeśli jednak BrandoMetr będzie skuteczny to warto zapłacić. W końcu informacja jest wartością najcenniejszą.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Marek, przepraszam że spóźnione, ale dzięki za dostrzeżenie BrandoMetru i post. Prace nad nowymi funkcjonalnościami trwają, będziemy o nich informować.

  2. Nie ma problemu, polecam się i zapraszam do czytania bloga :) Kibicuje Wam, bo to ciekawe narzędzie i przydatne w (np. mojej) pracy. Pozdrawiam :)

Odpowiedz: