Kiedy światło dzienne ujrzał debiutancki album Decapitated zatytułowany Winds Of Creation spora część metalowego świata ponownie spojrzała w kierunku Polski. Ponownie, bo oczy metalowego świata bardzo często zwrócone są w stronę Olsztyna, gdzie rezyduje Vader. Tym razem świat spojrzał w stronę Krosna.
Jeden z największych amerykańskich magazynów Metal Maniacs nazwał Decapitated ?nadzieją metalu?. Wywiad z formacją ukazał się w innym znanym amerykańskim magazynie Spin.
Sukces to tym większy, że muzycy Decapitated są bardzo młodzi, w momencie, kiedy zespół powstawał najmłodszy miał 12, a najstarsi po 15 lat! A zespół powstał nieco ponad 5 lat temu!

Po doskonałym debiucie, nadszedł czas na drugą płytę, którą formacja miała potwierdzić swoją klasę. Nic innego raczej nie wchodziło w rachubę. I oto jest. Nowy, świeży album krośnieńskiego z pochodzenia, a światowego jeśli chodzi o klasę, kwartetu.
Nowy album nosi tytuł Nihility, a każda z 35 minut muzyki jest ze wszech miar doskonała.
To co muzycy Decapitated robią z instrumentami zasługuje na oddzielny tekst. Same kompozycje wydają się być dokładnie przemyślane i raczej nie ma tu przypadkowych dźwięków. Tu wszystko jest poukładane jak w wojskowej szafce, każda nuta ma swoje miejsce i pojawia się w najlepszym z możliwych momentów.
Ostatnio kolega, który specjalizuje się w innej muzyce, pytał mnie na czym to polega, że ten zespół jest lepszy od tamtego, przecież to brzmi tak samo. Nowy album Decapitated dowodzi, że jest dokładnie odwrotnie.
Dawno już nie słyszałem tak dobrego albumu z tak imponującymi strukturami kompozycji, tak niesamowitą sekcją, niezwykle precyzyjnymi solówkami (Fryderyk za samo brzmienie!) i czytelnym (!) growlingiem. Ostatnio podobnych emocji dostarczały mi płyty Death i Vader. Mam nadzieję, że kariera Decapitated będzie rozwijała się dalej w tak imponującym tempie i że muzycy będą spotykać na swojej drodze życzliwych profesjonalistów.
Takiego talentu zmarnować nie można. Bo byłby to grzech nawet jeśli ktoś jest wierzący inaczej?

Tracklista

1.Perfect Dehumanisation (The Answer?)
2.Eternity Too Short
3.Mother War
4.Nihility (anti-Human Manifesto)
5.Names
6.Spheres Of Madness
7.Babylon?s Pride
8.Symmetry Of Zero

Recenzja ukazała się w CGM.pl

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: