Można polemizować czy akurat ?Violator? jest tą najlepszą płytą w dorobku Depeche Mode, ale na pewno jest to album przełomowy. Z wielu powodów.
Po pierwsze dzięki tej płycie, a właściwie dzięki czterem kolejnym singlom promującym album. Kolejne hity ?Personal Jesus?, ?World In My Eyes?, ?Policy Of Truth? czy największy hit (być może w ogóle największy hit zespołu) ?Enjoy The Silence? (uznany przez słuchaczy angielskiego Radia 1 Najlepszym Brytyjskim Singlem 1991) skutecznie zrobiły z Depeche Mode gwiazdę światowego formatu, a na ulicach zaroiło się od sobowtórów Davida Gahana, który nosił wówczas specyficzną fryzurę.

Płyta odniosła też spektakularny sukces komercyjny. Do dziś album sprzedał się w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy. Zespół wyruszył na trasę, dał 75 koncertów, które obejrzało ponad 1.2 fanów na całym świecie. I to chyba koniec dobrych stron wydania albumu Violator. W czasie trasy koncertowej muzycy grupy dobrze się bawili. Najlepiej bawił się Dave Gahan, który coraz bardziej uzależniał się od narkotyków, brał heroinę. Te wszystkie ekscesy miały wpływ na późniejszą działalność zespołu, a właściwie duże problemy związane z nagraniem kolejnego krążka. To już jednak inna historia.
Pisząc o ?Violator? nie można pominąć innych kompozycji, które znalazły się na płycie. Właściwie każda z nich jest na swój sposób piękna. Są dużo spokojniejsze od singlowych hitów (poza nieco bardziej dynamicznym ?Halo?), dużo bardziej mroczne i smutne. Ale to też nie jest dziwne, biorąc pod uwagę okoliczności powstawania płyty.
Depeche Mode rozpoczęli pracę na albumem w studio w Mediolanie. W tym czasie poważny kryzys przechodziło małżeństwo Dave?a Gahana. Później z reszta związek się rozpadł. Martin Gore rozstał się ze swoją przyjaciółką. Andrew Fletcher przeżywał śmierć swojej siostry Karen. Te wszystkie wydarzenia musiały i odbiły się na klimacie utworów. Muzycy odreagowali swoje stresy w najlepszy z możliwych sposób.

Tracklista:
1. World In My Eyes
2. Sweetest Perfection
3. Personal Jesus
4. Halo
5. Waiting For The Night
6. Enjoy The Silence
7. Policy Of Truth
8. Blue Dress
9. Clean

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: