Panel logowania w serwisie Goldenline.pl intryguje mnie od dawna. Może być tak, że większość użytkowników nie zwróciła nigdy na to uwagi i nie zwróci. Ale te osoby, które związane są z Internetem od strony praktycznej z pewnością zadają sobie pytanie ?czy to błąd czy nie? dość często.

O tym jak ważna jest użyteczność (czyli usability z angielska) wie każdy praktyk Internetu. Czasem wystarczy jedna drobna zmiana, żeby poprawić wyniki serwisu. Całkiem niedawno przekonałem się (po raz kolejny) o tym naocznie. Otóż zmiana strony płatności spowodowała w ciągu dwóch tygodni wzrost przychodów o 50%! Wystarczyło stronę uprościć oraz ? jak to się mówi często w marketingu ? wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników czyli dać im to czego chcą używać. Chyba najgorsze co można zrobić to upierać się, że wie się lepiej od użytkowników co im się podoba i z czego chcą korzystać. Można się tak upierać dopóki ma się środki na utrzymanie płynności finansowej :) No ale nie o to chodzi.

W tym też kontekście nadal nie mam jednoznacznego zdania na temat panelu logowania w serwisie Goldenline.pl. Co więcej, jestem jednocześnie przekonany że autorzy (Autentika chyba?) zrobili jednocześnie dobrze i źle. Już wyjaśniam.

Popatrzmy na panel logowania w serwisie Goldenline.pl

goldenline logowanie

Który z elementów jest najbardziej widoczny? Popatrz jeszcze raz.

goldenline_logowanie_2Zakładam że i bez zaznaczenia pierwsze co rzuciło się w oczy to przycisk “Rejestracja”, prawda?

I o to właśnie chodzi. Czy rzeczywiście to ten przycisk powinien być wyróżniony. Można na to spojrzeć na dwa sposoby.

Dlaczego jest dobrze? Dlatego, że właściciel serwisu chce mieć jak najwięcej zarejestrowanych użytkowników. Siłą każdego serwisu są użytkownicy, w przypadku takiego serwisu jak Goldenline.pl (czy Nasza-Klasa.pl) bardzo ważna jest też duża liczba użytkowników. Niewątpliwie wyróżnienie przycisku “Rejestracja” pomaga nowym użytkownikom odnaleźć to miejsce od którego mogą zacząć swoją przygodę i obecność z najpopularniejszym polskim klonem Linkedin.com

Dlaczego jest źle? Dlatego, że mimo wszystko znacznie częściej używanym przyciskiem jest “Zaloguj”, który tu zepchnięty jest na drugi plan. I konia z rzędem temu, kto nigdy nie pomylił się logując do Goldenline.pl :) A jeśli nie masz aktywnej opcji zapamiętania loginu i hasła (a rozsądny człowiek nie ma) to po kliknięciu “Rejestracja” zamiast “Zaloguj” i użyciu jednego z najpopularniejszych i najczęściej używanych przycisków przeglądarki (“wstecz”) wracasz do pustego pola logowania. I wpisujesz jeszcze raz login i hasło. Może to być źródłem poważnej frustracji.

Całkiem niedawno rozmawiałem z jednym z czołowych polskich ekspertów od usability i miał podobne zdanie ze wskazaniem na opcję 1.

Mimo wszystko projektując serwis nie poszedłbym drogą Goldenline.pl przynajmniej jeśli chodzi o pole logowania. To jednak zbyt strategiczne miejsce do prowadzenia testów na żywym organizmie. Standardy są pożyteczne i pozwalają w najgorszym wypadku oszczędzić pieniądze, a dobrze zastosowane pozwalają po prostu zarobić więcej. A o to przecież w każdym biznesie chodzi. Również tym internetowym.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: