Internet może być źródłem fortuny. O 5-10% udziałów w Facebook walczą dwaj giganci Google i Microsoft. Ssumy, które podaje New York Post są oszałamiające.

Według New York Post szczegóły poznamy w ciągu 24-48 godzin, natomiast interesująco jest juz teraz. Giganci walczą o zaledwie 5 -10 % udziałów w serwisie Facebook należącym do Marka Zuckerberga. Wrażenie robi natomiast wycena tych ?zaledwie? 5-10%. Inwestorzy wyceniają Facebooka na 10 ? 15 miliardów dolarów co oznacza, że 10% udziałów może kosztować nabywcę nawet 1.5 miliarda! Suma jest oszałamiająca dla większości ludzi, ale z pewnością nie dla szefów Microsoft (23 miliardy w gotówce, przeznaczone na zakupy właśnie) czy Google (firmy wycenianej na ponad 200 miliardów dolarów).

New York Post informuje, że walka toczy się o przyszłe (i przy okazji gigantyczne) wpływy z reklamy.

W tle jednak można dostrzec chęć upokorzenia rywala. Bardziej z pewnością zależy gigantowi z Redmond, któremu zdarzyło się już przegrać wyścig o serwis z Google. Dodatkowo Microsoft stracił swego czasu sporo wartościowych pracowników na rzecz Google właśnie.

Z drugiej strony wczoraj pisałem o pracownikach Google odchodzących do… Facebooka. Każdy ma swoje powody, obie firmy mają środki, a w najlepszej sytuacji jest Mark Zuckerberg, który może wybrać. Tylko pogratulować.

 

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: