teracentJeśli ktokolwiek pisze ostatnio o Google to zazwyczaj w kontekście firmy Ruperta Murdocha. A tymczasem wyszukiwarkowy gigant z Mountain View konsekwentnie realizuje swoje plany i kupuje kolejna firmę.

Jak informuje The Wall Street Journal (korzystajcie póki możecie bo wujek Rupert zamknie drzwi za chwilę), Google przejęła firmę Teracent Corp., która opracowała algorytm służący dostarczaniu reklamy display. O samej transakcji niewiele więcej wiadomo.

W każdym razie Google rzuca wyzwanie Yahoo!, które ma zdecydowanie większe udziały w rynku reklamy display. Pytanie czy w związku z tym ruchem Google, informacje o agonii reklamy display należy jednak uznać za przedwczesne?

Technologia opracowana przez Teracent pozwala dostosować w czasie rzeczywistym wyświetlaną reklamę do witryny (format, grafiki, treść, produkt, kolor).

Teracent jest kolejną firmą związaną z reklamą, która trafiła do Google. Wcześniej firma z Mountain View kupiła DoubleClick (za 3.1 miliarda dolarów) oraz AdMob ? stratup specjalizujący się w reklamie dla urządzeń moblnych. Ta ostatnia transakcja kosztowała Google 750 milionów dolarów (wyszukiwarkowy gigant zapłacił własnymi akcjami).

Kolejne ?reklamowe? zakupy Google nie dziwią (zwłaszcza kiedy popatrzymy na przychody firmy – ponad 90% to wpływy z reklamy kontekstowej). W segmencie reklamy kontekstowej Google nie ma sobie równych, kupione firmy, a właściwie ich technologie pozwolą Google powalczyć o rynki gdzie jeszcze firma Brina i Page’a nie ma pozycji dominującej (i wcale nie musi mieć).

Z powyższego ruchu Google wynika jednak jeszcze coś. Na pytanie które zadałem wyżej należy w tym kontekście odpowiedzieć ? reklama display nie umrze, zostanie bardziej zoptymalizowana i będzie bardziej skuteczna (media plannerzy odetchnęli). No to teraz czekamy na wzmacnianie segmentu reklamy (w sumie to też display) video w Internecie.

Enhanced by Zemanta

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: