Czas na obiecaną drugą część cyklu dotyczącego implementacji AdSense, czyli jak umieścić reklamę na witrynie internetowej żeby zwiększyć szansę na przychód.

Metodą którą przedstawię poniżej jest bardzo prosta i efektywna (może za to jest mniej efektowna).
Z pewnością istnieją inne metody, natomiast ja sam stosuję tą i nie narzekam.

Na początek warto uzbroić się w jakikolwiek program graficzny, który jest nieco lepszy niż systemowy Paint. Może być darmowy… Paint Net. Nie zaszkodzi również program do robienia screenshotów, np. FastStone Capture.

Tak wyposażeni przystępujemy do implementacji jednostki reklamy AdSense na swojej witrynie. Na początek zalogujemy się do panelu Google AdSense (zakładam, że osoby czytające ten tekst mają za sobą zgłoszenie witryny do programu, przeszły pomyślnie proces akceptacji i przede wszystkim zapoznały się z TOS, co zdecydowanie ułatwia życie).

Po zalogowaniu, przechodzimy do Instalatora AdSense.

Instalator AdSense

Następnie wybieramy AdSense dla treści

AdSense dla treści

Kolejny krok to decyzja jakie reklamy chcemy wyświetlać na witrynie. Proponuje wybrać “Tylko reklamy tekstowe“.

AdSense jednostka reklamowa

Teraz przechodzimy do najważniejszej części. Określamy jak ma wyglądać reklama na naszej witrynie.
A reklama powinna wyglądać tak, żeby była jak najbardziej podobna do treści publikowanych na witrynie, a jak najmniej przypominała reklamę. Od razu zapomnijcie o “Domyślnej palecie Google“. (Chyba, że kolory witryny odpowiadają kolorom palety Google).

Na początek podejmujemy decyzję, w którym miejscu reklama ma się pojawić. Mam nadzieje, że wszyscy zapamiętali najważniejszą informację z poprzedniego tekstu – Above the fold.

Postanowiłem, że jednostka reklamy zostanie umieszczona w każdym z artykułów między tytułem, a treścią.

Miejsce na reklamę AdSense

Teraz do gry włączają się wspomniane programy. Na poczatek screenshot (oczywiście można zrobić screenshot bez konieczności używania wspomnianego programu, używając zaledwie dwóch klawiszy), który następnie trafia do programu Paint Net. Tu sprawdzamy kolory:

Kolor nagłówka AdSense

Wiemy już jaki “kod” ma kolor tytułu. Kolor tytułu z naszej strony kopiujemy w panelu kreatora reklamy Adsense w miejsce Tytuł. Jeśli tło naszej witryny jest białe, w pola Granica i Tło wstawiamy #FFFFFF (biały). Pozostaje sprawdzić jaki kolor mają odnośniki na naszej stronie. Tą wartość wstawiamy w pole URL. Wygląd reklamy gotowy. Zanim umieścimy reklamę na stronie, a właściwie przejdziemy dalej, warto sprawdzić jak się reklama prezentuje. Wystarczy kliknąć na link “Wyświetl podgląd tej jednostki AdSense”.

Jak wygląda reklama AdSense

Warto teraz zapisać stworzoną właśnie paletę jako własną. W tym celu klikamy na odnośnik

Zapisz nową paletę Adsense

Zapisz jako nową paletę.
Ok, mamy juz gotową reklamę, czas wybrać jej format. Mój wybór padł na półbaner:

Wybór jednostki reklamowej Adsense

Teraz wybieramy styl narożników reklamy. Do wyboru mamy cztery opcje, jeśli jednak wybraliśmy granice reklamy w kolorze tła, wybór jest w zasadzie bez znaczenia.

Narożniki reklamy Adsense

Ostatnia opcja na tej stronie to możliwość zdefiniowania, co ma się wyświetlać kiedy nie ma reklam, które mogłyby się pojawić na naszej stronie.

Reklamy alternatywne

Możemy pozostawić wyświetlanie reklam charytatywnych, możemy wyświetlać inne reklamy lub wypełnić miejsce reklamy kolorem. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o wprowadzenie opcji zawijania jednostek reklam.

Następny krok to wybór kanału reklamowego. Wbrew pozorom to bardzo ważne. (O kanałach napiszę w następnym artykule, ponieważ to dłuższy temat.) Nadajmy naszemu kanałowi nazwę, która będzie jednoznacznie dawała odpowiedz jaka to reklama. W tym przypadku kanał będzie nosił nazwę “mojawitryna_gora_post”.

Kanał reklamy AdSense

Ostatnim etapem jest wygenerowanie kodu reklamy Adsense, który następnie zaimplementujemy na swojej witrynie.

Kod reklamy Adsense

Po zaimplementowaniu kodu i kilku minutach, na naszej witrynie powinny pojawić się reklamy:

Reklama AdSense na stronie

Reklama wygląda jak należy, co nie oznacza, że nagle zaczniecie zarabiać kilkadziesiąt dolarów dziennie. Chyba, że na Waszej stronie jest odpowiedni ruch. W następnym odcinku napiszę o kanałach, które przy większej ilości reklam są bardzo cennym źródłem informacji.

PS. W ostatnim tekście napisałem ? Z mojego doświadczenia (popartego czekami z Google) wynika, że z witryny odwiedzanej przez 300 000 ? 500 000 unikalnych użytkowników miesięcznie można osiągać wpływy z Adsense rzędu 2500 ? 4000 dolarów (czyli mniej więcej od 5700 do 9100 złotych)?.

To zdaniem spowodowało kilka maili, do których muszę się odnieść. Oczywiście jest możliwe, że serwis z mniejsza ilością użytkowników zarobi podobnie, a serwis z większą liczbą userów zarobi mniej. Powyższe zdanie miało zobrazować potencjalne przychody z AdSense. Wpływy z AdSense w Naszej-Klasie były z pewnością kilkukrotnie – kilkunastokrotnie wyższe (ale też i użytkowników jakby więcej i to użytkowników, którzy są na reklamę bardziej podatni). Generalnie czynników wpływających na przychody jest znacznie więcej, ale o tym w następnych odcinkach.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: