Przypominam sobie rok 1999 i pierwsze próby tworzenia sprzedaży w Internecie. W portalu w którym wówczas pracowałem (YoYo.pl) powstał w pewnym momencie dwuosobowy dział, który miał stworzyć pasaż handlowy. Dziś ani pasaż handlowy w Internecie, ani po prostu sprzedaż w sieci nikogo nie dziwi. Co więcej ecommerce staje się powszechny i coraz więcej firm nie wyobraża sobie odpuszczania tego kanału sprzedaży. I słusznie.

Od listopada ubiegłego roku zdobyłem sporo informacji na temat funkcjonowania różnych platform sprzedaży w Internecie,  co w połączeniu z wiedzą uzyskaną wcześniej daje mi ciekawy obraz polskiego ecommerce. Najbardziej jednak cieszy mnie to, że duże marki stawiają na Internet i to konkretnie. I są to marki, które sprzedaż kanałami tradycyjnymi maja opanowaną do perfekcji, a obroty liczone w setkach milionów złotych.

Pojawienie się tych firm (lub odbudowa pozycji) w Internecie wiąże się z kilkoma pozytywnymi informacjami dla branży. Najważniejsza jest taka, że będzie więcej pieniędzy. Na budowę platform sprzedażowych, obsługę i szeroko pojęty emarketing.

Naturalnie powyższe nie każdego ucieszy, zwłaszcza tych najmniejszych graczy którzy egzystowali sobie gdzieś na obrzeżach handlu elektronicznego, a w momencie pojawienia się gigantów mogą stracić dużo lub wszystko (zwłaszcza, że firmy które mam na myśli, nie zamierzają wejść na próbę tylko konkretnie i zająć należne miejsce).

Jest jeszcze jedna dobra informacja, tym razem dla osób aktywnych na rynku pracy, o czym wspominam od ubiegłego roku: emarketing dla ecommerce. Warto o tym pomyśleć.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: