Odkąd zobaczyłem film ?Chłopaki Nie Płaczą?, jedna ze scen przypomina mi się za każdym razem, kiedy słucham Lecha Janerki.

Michał Milowicz wypowiada taka kwestię: ?Mietek Fogg to był równy gość. Daj mi te jedną niedzielę, ostatnią niedzielę, a potem niech wali się świat. To jest prawdziwa piosenka o niespełnionej miłości. Wiesz, że przed wojną kolesie w knajpie zamawiali tę melodię u orkiestry, a potem przy stoliku strzelali sobie w łeb. Chcieli, żeby to była ostatnia piosenka w ich życiu. Bo jest prawdziwa. Nie mówi o tym, że widziałem ptaka cień, albo, że kurna wszystko się może zdarzyć. Wielkie odkrycie. Jasne, że kur** wszystko się może zdarzyć.?
Podobnie jest z kompozycjami Lecha Janerki. Nie ma utworów słabszych, odstających od reszty. Muzyka Janerki brzmi jakby zatrzymała się w miejscu wiele lat temu, ale nie jest to powielanie starych, sprawdzonych patentów, a raczej subtelne ?unowocześnienie? tego, co fanów Lecha Janerki porusza od lat.
Teksty to absolutne mistrzostwo świata. Mało kto potrafi tak bawić się słowem i z pozornie nic nie znaczących słów stworzyć tekst, który znaczy bardzo dużo. Przykłady? Bardzo proszę:

?Chciałbym powiedzieć że
No chciałbym ale i nie
Raczej nie
Za dużo znaczeń
Pseudo Dionizy wie
I Karol przez duże ?p?
Jak to jest gdy się zobaczy
A ja nie widzę nic?

***
?Od kalendarzy Leon kupił myśl
Że będzie coraz więcej nowych dni
Transcendentalnie to się wszystko zgadza
Wszystko jest giga
Choć trochę miga
Świat?

***

?W czarnej trumience
Na osiemnastu złoconych nóżkach śpi
Układ scalony błogosławiony
Swym algorytmem czip?
***

I jeśli tą muzykę i te teksty połączy się w jedność, wychodzą kompozycję rewelacyjne, kompozycje, które nie zestarzeją się za 10 i 20 lat. Popowe przeboje przemijają, kończą żywot wraz z opuszczeniem listy przebojów, a Lech Janerka na listy przebojów raczej nie i trwa od wielu lat. I będzie trwał, bo taka muzyka nie przemija nigdy.
Dzięki Janerce można uwierzyć, że ?Musi być jakiś sens, Poza muzyką dance i tłem?. Ja wierzę, że jest

Tracklista:

1. Raczej
2. W Naturze Mamy Ciągły Ruch
3. Wirnik
4. Wieje
5. Leon
6. Allelujaż
7. Daj Mi
8. Zero Zer
9. Ceremonie
10.Pieśń Mijających Się Wielorybów

?W Naturze Mamy Ciągły Ruch? został nagrany do filmu Wiesława Saniewskiego ?Obcy Musi Fruwac?.

Recenzja ukazała się w CGM.pl

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: