Ubiegły tydzień został zdominowany przez wielki weekendowy (i słuszny) protest przeciw podpisaniu porozumienia ACTA. Ale to nie jedyne wydarzenia na które warto zwrócić uwagę.

Nie dla ACTA

O ACTA napisałem dwa tekstu i póki co wystarczy. W pierwszym Nie dla ACTA wyjaśnienie o co chodzi, plus dwie opinie: Kuby Śpiewaka prezesa Fundacji Kidprotect.pl oraz Maćka Gajewskiego, dziennikarza Chip.pl. W drugim Dzieciaki się bawią, a sprawa jest poważna odniosłem się do “hackerskich” ataków na rządowe strony. Jeśli ktoś nie zrozumiał przekazu, to powtórzę: wszelkie działania których efektem jest blokowanie stron to głupota, dziecinada i działanie które nie przyniesie czegokolwiek dobrego. Włamanie na stronę to po prostu przestępstwo i od tego należy się zdecydowanie odciąć.

Prasa zarabia mniej

Serwis Wirtualnemedia.pl opublikował dane dotyczące cennikowych wpływów reklamowych dzienników. Gazeta Wyborcza miała w 2011 przychód w wysokości 664 433 879 zł. Rok wcześniej dziennik Agory zarobił 780 292 371  zł. Mniejsze przychody miały też inne dzienniki: Polska, Fakt, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna. Wzrost zanotował m.in. Super Express, Metro i Puls Biznesu. A przy okazji, skoro mówimy o spadkach i wzrostach. Sprzedaż egzemplarzowa spada większości, rośnie nielicznym. To nie jednorazowe wydarzenie, a stały trend. Z resztą poczekajcie chwilę, wkrótce na blogu tekst na ten temat.

Facebook w Polsce

Mark Zuckerberg myślał, analizował i stwierdził, że 7 523 420 (według Socialbakers.com) to liczba wystarczająca, by otworzyć biuro w Polsce. Do tej pory Facebook współpracował z Arbomedia, a za działalność portalu w PL odpowiadał oddział z Irlandii. Co prawda do Irlandii w ostatnich latach wyjechało sporo Polaków, ale chyba niewielu znalazło zatrudnienie akurat w oddziale firmy z Paolo Alto. Do walki o Facebooka przystąpił Wrocław który przymila się do Zuckerberga jak panna na wydaniu, której bardzo na małżeństwie zależy. Ale co tam, Wrocław to fajne miasto i fajni ludzie, więc niech mają. Może to i lepiej, niż gdyby biuro powstało w Warszawie.

Nokia odświeży Symbiana

Ponieważ należę do wymierającego gatunku posiadaczy telefonów z najgorszym systemem operacyjnym, ta wiadomość bardzo mnie zainteresowała. Po przeczytaniu tekstu (całość na Interaktywnie.com) moje chwilowe nadzieje wróciły na swoje miejsce. Nokio obudź się lub upadnij.

Nowe raporty 

Serwis Interaktywnie.com opublikował raport Agencje PR, a InternetStandard.pl udostępnił raport 2k11. Oba raporty dostępne są za darmo, warto więc zapoznać się z nimi zapoznać.

Protest kierowców 

Będą tankować za przysłowiową złotówkę, pić kawę i czytać gazety na stacjach benzynowych – tak będzie wyglądać poniedziałkowa akcja niezadowolonych z wysokich cen paliw w kilku miastach w Polsce. Inni kierowcy chcą zablokować politykom wyjazd z Sejmu. – informuje Gazeta.pl. Skąd się u ludzi bierze pomysł, że blokowanie cokolwiek zmienia? Pryszczate dzieciaki blokują strony internetowe bo myślą, że w ten sposób kogokolwiek do czegokolwiek zmuszą. Kierowcy zablokują stację benzynowe w nadziei na co? Efekt może być taki, że w szał wpadną inni kierowcy którzy muszą zatankować bo jadą na oparach. No chyba że protestujący wybrali dokładnie te stacje na których tankują osoby odpowiedzialne za ceny paliw ;) Musi upłynąć jeszcze trochę czasu zanim nauczymy się protestować skutecznie i z głową.

Zmiany w Groupon Polska

Część serwisów zajmujących się tematyka internetową żyła ostatnio informacją o odejściu Marcina Szałka z Groupona. Firma wydała oświadczenie, że owszem prezes odszedł z firmy ale tylko i wyłącznie z powodów osobistych. Gdyby ktoś miał ochotę zająć miejsce Marcina Szałka, to tu znajdzie ogłoszenie. Zastanawiam się czy to faktycznie chodzi o sprawy osobiste czy może Marcin Szałek dostał propozycję od nowego podmiotu wchodzącego na polski rynek. Ma już doświadczenie w takich działaniach. A kto się zapowiedział, jeśli chodzi o wejście do Polski? W kolejności alfabetycznej: Amazon, Facebook. Zobaczymy

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: