Ostatnio na Allegro pojawiły się oferty zachęcające do kupna ?samoaktualizujących? się ?portali?. Jakakolwiek jest za to ?dzieło? cena kupować nie warto, ponieważ każdy może zrobić sobie coś takiego w 5 minut.

Przede wszystkim nazywanie kilku stron portalem to zdecydowana przesada. Niestety już od dawna słowo ?portal? nie oznacza tego co wcześniej. O wortalach to już chyba w ogóle nikt nie pamięta. Nic to.

Oferty na Allegro dotyczą dość często prostych witryn, które mają właścicielowi przynosić duże dochody. Można to od razu włożyć między bajki. Przede wszystkim tego typu dzieła mają znikomą odwiedzalność. Tym samym wpływy z AdSense i programów partnerskich sięgają zera lub są bardzo niskie. Widziałem już na Allegro oferty sprzedaży serwisów gotowych do zarabiania na AdSense w których to znalazł się mój artykuł o wpływach z programu Google. Takie sprytne połączenie tekstu przedstawiającego przychody właścicieli gigantycznych serwisów z ofertą serwisu, o którym poza sprzedającym nikt nie słyszał.

Wracając do samoaktualizujących się ?portali?. Jeśli komuś zależy na czymś takim, można to w prosty sposób zrobić we własnym zakresie. Po pierwsze potrzebny jest jakikolwiek darmowy serwer oraz jakikolwiek darmowy szablon strony. A jak sprawić, żeby treść aktualizowała się automatycznie? Sposób jest banalny. Wystarczy wejść na stronę Feed Digest. Wcześniej potrzebujemy jakiegokolwiek dobrego i często aktualizowanego serwisu, który ma rss (a mają wszyscy).
Już na pierwszej stronie podajemy konkretny adres (np. http://www.molicki.com/feed) i klikamy dalej. Trafiamy na stronę, na której skonfigurujemy resztę, czyli tytuł feed?a, sposób prezentowania informacji, etc. Podajemy kilka swoich danych i pobieramy kod, który wklejamy w wybrane miejsce wspomnianego wcześniej szablonu. I mamy coś takiego:

I tak oto staliśmy się posiadaczami ?samoaktualizującego się portalu?. Po co? Znam jedno zastosowanie. Na zyski jednak nie liczcie.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: