Równowaga między pracą, a życiem prywatnym (work-life balance) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Pewnego razu bardzo silny drwal zatrudnił się w tartaku. Dostał bardzo dobre wynagrodzenie, a i warunki pracy były bardzo dobre. Wobec tego drwal był bardzo zmotywowany, żeby jak najlepiej wykonać swoją pracę.

Dostał od szefa siekierę i zabrał się za pracę.

Pierwszego dnia wyciął 18 drzew. Szef był bardzo zadowolony, pochwalił drwala i powiedział – Doskonała robota, pracuj tak dalej!

Drwal przystąpił do pracy jeszcze bardziej zmotywowany. Niestety drugiego dnia wyciął 15 drzew.

Jeszcze słabszy wynik osiągnął trzeciego dnia, kiedy to udało mu się wyciąć tylko 10 drzew. Z każdym dniem było coraz gorzej, mimo że drwal starał się coraz bardziej i bardziej. W końcu stwierdził, że traci siły i to dlatego osiąga gorsze wyniki. Poszedł do szefa i przeprosił za słabe wyniki i powiedział, że nie wie dlaczego tak się dzieje mimo, że on stara się nawet bardziej niż pierwszego dnia.

Szef zapytał drwala – Kiedy ostatnio ostrzyłeś siekierę?

Ostrzyłeś? Szefie, nie mam czasu na ostrzenie siekiery. Jestem zbyt zajęty wycinaniem drzew – odparł drwal .

Bardzo często słyszę, że ktoś nie może czegoś zrobić bo jest bardzo zajęty. Nie jestem wyjątkiem. Rozmawiam z ludźmi, którzy mówią, że pracują ciężej i dłużej niż kiedyś, a mimo to efekty które osiągają są słabsze niż kiedyś. To powoduje, że niezadowoleni są zarówno szefowie (bo pracownik osiąga gorsze rezultaty) ale też sami pracownicy, którzy zamiast przyjemności z życia odczuwają nieustająca frustrację. Efekt jest taki, że sfrustrowany i zmęczony pracownik jest jeszcze mniej wydajny. A to w efekcie może prowadzić albo do kłopotów w pracy albo do kłopotów zdrowotnych.

Dlatego zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym to konieczność, a nie wymysł działów HR. Podobnie jak urlop. Potraktujcie go nie jako “marnowanie czasu”, a jak czas ostrzenia siekiery, czas bez którego wydajna praca na dłuższą metę nie jest możliwa.

zdjęcie: Wikipedia

 

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: