Tak się zastanawiam o czym myśli sędzia ogłaszając wyrok w imieniu Rzeczypospolitej? Często mam wrażenie, że myśli tylko o tym żeby odbębnić swoje i jak najszybciej iść do domu niekoniecznie zastanawiając się że łamie komuś życie lub nie chroni społeczeństwa. 

We wczorajszym tekście pisałem o kierowcy, który zabił ciężarną kobietę. Wygląda na to, że do tej tragedii mogłoby nie dojść gdyby wymiar sprawiedliwości był bardziej skuteczny. Jak się okazuje kierowcę-mordercę łapano po pijaku… 6 razy. Na dodatek sąd trzykrotnie orzekał w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów na kolejne lata, żeby było śmieszniej odbierane było mu prawo jazdy, którego nie miał bo odebrane było mu wcześniej. Żeby było jeszcze śmieszniej kierowca-morderca dostawał też kolejne wyroki pozbawienia wolności… w zawieszeniu. Mimo, że działał w warunkach recydywy. Całkiem niedawno miał zostać zatrzymany za pobicie, ale sąd nie zdążył odwiesić poprzedniego wyroku. [źrodło: TVN24.pl] Poszedł więc na imprezę, wypił z kumplami 2 litry wódki i z 2 promilami jechał 130 km/h. Z wypadku wyszedł w całkiem niezłym stanie. Kobieta w 7 miesiącu ciąży nie miała tyle szczęścia. Jej dziecko nawet nie zdążyło się urodzić. Jej mąż walczy o życie w szpitalu.

Niech mi to ktoś powie, o czym myśleli kolejni sędziowie orzekając wyrok w zawieszeniu? Trzykrotnie. Dawali przestępcy szansę na poprawę na wolności? Myśleli, że do 3 razy sztuka?

Ale jeśli myślicie, że sądy zawsze są takie pobłażliwe to bardzo się mylicie. Otóż nie, sądy potrafią być bezwzględne. Np. dziś Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał wyrok w sprawie dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie pułkownika Krzysztofa Olkowicza. Czym tak naraził się Temidzie pułkownik? Otóż tym, że złamał prawo wpłacając 40 złotych grzywny za chorego psychicznie mężczyznę skazanego za kradzież batonika.

“Jak powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Renata Rzepecka-Gawrysiak, to, że Arkadiuszowi K. nie można przypisać winy z uwagi na chorobę psychiczną nie oznacza, że kradzież nie miała miejsca. Sędzia zwróciła uwagę, że zachowanie Olkowicza – zgodnie z ustaleniami sądu I instancji – cechuje się społeczną szkodliwością i jest niedopuszczalne w przypadku osoby piastującej ważne stanowisko w systemie służby więziennej.” [źrodło: TVN24.pl]

Pardon my French – ale no kurwa mać. Czy w tym kraju prawo zmienia się w zależności od województwa? W jednym województwie można trzykrotnie skazywać człowieka za jazdę po pijaku, zabierać mu zabrane prawo jazdy i nadal wypuszczać go na wolność, a w drugim skazuje się człowieka, który rozumie, że prawo jest dla ludzi, że działanie człowieka trzeba rozpatrywać w konkretnym kontekście?  Patrzyłem na orzeczenie sądu w sprawie płk Olkowicza, patrzyłem na panią sędzię i myślałem – Czy pani się nie wstydzi?

Jak to szło? Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej?

zdjęcie: Ministerstwo Sprawiedliwości

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

0

0

0

Brak komentarzy

Odpowiedz: