W sumie to lubię te wszystkie podsumowania, które pojawiają się pod koniec każdego roku. W ciągu kilku ostatnich dni mieliśmy informacje o najpopularniejszych tematach na Twitter, mieliśmy też listę najpopularniejszych słów kluczowych wśród dzieci opublikowaną przez Symantec. Nie mogło zabraknąć podsumowania zrobionego przez ludzi z najpopularniejszej platformy społecznościowej na świecie – Facebook. Zestawienie zostało opublikowane na oficjalnym blogu Facebooka i dotyczy tematów, które najczęściej pojawiały się w statusach. Amerykańskich statusach.


1. Facebook Aplications (Farmville, Farm Town, Social Living)

Na szczycie listy znalazły się aplikacje Facebooka i mogę się założyć, że spora część moich znajomych zna przynajmniej jedno z często pojawiających się słów kluczowych w tej kategorii – Farmville. Nie ma się czemu dziwić, bowiem w Farmville zaangażowanych jest już 72 miliony użytkowników. Tak to nie błąd – 72 miliony użytkowników. Oprócz tego mamy w tej grupie: Farm Town, Social Living

2. FML

Na blogu Facebooka trochę się krygują, a tak naprawdę po amerykańsku przestrzegają poprawności politycznej i nie piszą jak brzmi słowo zaczynające się na F, natomiast ML oznacza My Life. Skrót oznacza frustracje i używany jest wyłącznie w Internecie i w smsach. OK, powiedzmy to głośno – F to Fucking. Według danych Facebooka, najbardziej “Fucking” był maj głównie za sprawą studentów walczących z sesją i deszczowej pogody. Poza majem FML pojawia się najczęściej w poniedziałki i wtorki. Poniedziałki to jasne – wielu ludzi nienawidzi swojej pracy, ale wtorki?

3. Swine Flu (Flu, Swine Flu, H1N1)

Nie mogło zabraknąć tematu świńskiej grypy i dyskusji na ten temat. Z pewnościa ku uciesze firm farmaceutycznych sprzedających szczepionki i polskiego RPO.

4.Celebrity Deaths (Michael Jackson, Patrick Swayze, Billy Mays)

Śmierć znanych osób zawsze wywołuje komentarze lub przynajmniej “wirtualne świeczki”. Naturalnie najbardziej przeżywaliśmy odejście Króla Popu. Nieco mniej Patricka Swayze, ale też intensywnie.

5.  Family (Family, Mom, Dad, Son, Daughter, Kids)

Taki temat o którym trudno cokolwiek więcej napisać. Rodzina jako podstawowa komórka społeczna, mama, tata, syn, córka, dzieciaki. Nudy.

6. Movies (New Moon, Transformers, Star Trek, The Hangover, Paranormal Activity, Harry Potter)

Kolejny żelazny temat, który musiał pojawić się na liście. Ludzie nadal lubią oglądać filmy, wytwórnie jeszcze bardziej lubią podliczać zyski i w bardzi wymyślny sposób pokazywać straty które powodują wszyscy ci którzy ściągają z sieci.

7. Sports (Steelers, Yankees)

Jeśli do tej pory mieliście wątpliwości kogo statusy były brane pod uwagę, to po sporcie można się zorientować najlepiej. Amerykanie z jakiegoś powodu nazywają to football i ta dyscyplina nie ma nic wspólnego z tym co my Europejczycy rozumiemy pod hasłem futbol. Oni nasz futbol z jakiegoś powodu nazywają soccer. I to pewnie dlatego, że mylą dyscypliny w USA jest tak wielu ludzi z nadwagą i otyłością.

8. Health care (Health care, No one should have to…)

Za pozycję powyższych słów odpowiedzialność ponosi Barrack Obama, który rozpętał ogólnoamerykańską dyskusję na temat ochrony zdrowia i powszechnego do niej dostępu. Kilka milionów użytkowników bardzo popierających działania prezydenta, wstawiało do statusu taką deklarację: “No one should die because they cannot afford health care, and no one should go broke because they get sick. If you agree, please post this as your status for the rest of the day“.

9. FB (FB, FB Friends, News Feed)

Facebook wprowadza zmiany, użytkownicy wprowadzają zmiany u siebie. I biznes się kręci.

10. Twitter (Twitter, RT)

Tego nie mogło zabraknąć i nie zabrakło. Na Facebooku jest aplikacja (używam) pozwalająca umieszczać status w statusie. A dokładniej informacje z Twittera na swojej tablicy. RT to skrót od ReTweet. Jeśli nie wiesz co to znaczy, to ja nie wiem co robisz na tym blogu…

11. Years (2008, 2009, 2010)

Sentymentalni, aktualni i marzyciele. Ci pierwsi mentalnie tkwią w 2008 i piszą jak im wtedy było dobrze. Aktualni byli przekonani, że wszystkich interesuje co aktualnie robią, a marzyciele snuja plany na 2010. Nudziarze.

12. Lady Gaga (Gaga, Poker Face)

Nie mogło zabraknąć showbusinessu. Pojawiła się Lady Gaga – kojarzę jej jedną piosenkę w ktorej śpiewa tak cienko, że nie rozumiem dlaczego się tak ludzie nią podniecają. Trochę jednak wypadłem z mainstreamowych zmagań artystycznych toteż nie orientuje się do końca. Może Pani Gaga jest autorką jakiegoś spektakularnego skandalu?

13. Yard (Yard)

Podwórko? Podwórko. Poddaje się i proszę o wsparcie native speakerów.

14. Religion (Easter, Lord, God)

Był kryzys to pojawiła się religia, wiadomo “jak trwoga to do Boga”. Wielkanoc (Easter) pojawiła się natomiast przy okazji… Wielkanocy. To duże zaskoczenie.

15. I (I, is)

To taki sprytny trick, na który wpadli co bardziej bystrzy użytkownicy Facebooka. Zaczynasz zdanie w statusie tak, żeby wyszło sprytnie co obecnie robisz lub zrobiłeś. Czyli np. “napisał właśnie artykuł i idzie spać”. Na stronie wygląda to tak: Marek Molicki: napisał właśnie artykuł i idzie spać.

Jeśli macie ochotę poczytać oryginał i ponarzekać na jakość tłumaczenia i słaby poziom dowcipu, zapraszam na bloga Facebooka.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: