Był czas kiedy byłem palaczem nałogowym, który potrafił blisko 2 paczki dziennie wypalić. Od sierpnia 2008 jestem od nałogu wolny.

Kiedy byłem palaczem każda informacja o zakazie palenie wywoływała mój gwałtowny sprzeciw. W okresie przejściowym kiedy rzucałem palenie miałem stosunek raczej liberalny – chcesz to pal, nie chcesz nie pal. Dziś kiedy już na dobre pozbyłem się potrzeby palenia, patrzę na całość inaczej.

Po pierwsze to autentycznie mi wstyd za to, że zmuszałem niepalących do wdychania dymu papierosowego kiedy byłem palaczem. Dopiero dziś mam świadomość co czyniłem sobie i innym. I jak w sumie to głupie było.

Po drugie – nie jestem radykałem i nie biegam z gaśnicą za każdym kto pali papierosa. (Niemniej mam ochotę dać w twarz każdemu, kto paląc nie przestrzega podstawowych zasad współżycia społecznego i pali np. pod wiatą przystankową). Jeśli ktoś chce palić, niech pali.

Po trzecie – jestem za zakazem palenia w miejscach publicznych. Tylko z jednego powodu – zdrowotnego. Każdy palacz (wiem, przerobiłem to na własnej skórze) jest przekonany, że akurat jego rak płuc nie dotyczy. Z reszta żadna choroba go nie dotyczy. Każdy myśli w ten sposób tak długu jak długo nie dotknie go problem. Przy czym kiedy się już problem pojawi to jest zwykle za późno i w zasadzie można się już paleniem nie przejmować.

Tak sobie myślę, że im mniej będzie możliwości zapalenia tym dla wszystkich lepiej. Zwłaszcza, że rak płuc jest jednym z gorzej rokujących.

Pomijam już takie błahe sprawy jak to, że palacze śmierdzą choćby nie wiem co zrobili.

A i nie wierzcie, że rzucenie palenia jest trudne. Producentom środków pomagających rzucić palenie chyba nie zależy na tym, żeby palacz raz n zawsze z nałogiem się rozstał. Im raczej zależy żeby palacz pozostawał stale w stanie rzucania palenia. Stąd też powtarzane często w reklaach hasło – rzucanie palenia jest trudne.

Otóż nie jest. Warto się o tym przekonać, dla nagrody która czeka na każdego kto palenie rzuci.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: