W tym roku powracam do tradycji podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Żeby było ciekawiej do podsumowania zaprosiłem gości, którym to na początek oddaje głos. Każdej z osób zadałem ten sam zestaw pytań (z resztą te same pytania zadawałem pod koniec 2009 roku):

1. Jaki był dla Twojej firmy rok 2011?
2. Jaki będzie rok 2012 dla Twojej firmy?
3. Jakie było najważniejsze wydarzenie w branży internetowej w 2011?
4. Jaki Twoim zdaniem będzie Internet pod koniec 2012 roku?
5. Jaka jest – Twoim zdaniem – najważniejsza witryna roku 2011?
6. Kto i dlaczego jest według Ciebie Człowiekiem Roku 2011 branży internetowej?


Michał Gembicki
,
Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu CD Projekt

1. To był dobry rok. Pierwsze pół roku rosły szybko obroty, kolejne wprowadzane przez nas produkty osiągały wysoką sprzedaż do Klienta końcowego. Na rynku czuć było wyraźnie ożywienie i to zarówno w kategorii gry Video jak i Filmy DVD/BD. W okresie trzeciego kwartału tradycyjnie już pojawił się wakacyjny zastój, ale nie tak uciążliwy jak w poprzednich latach – ciągle na wysokim poziomie konsumpcja sprawiła, że po 3 kwartałach roku 2011 firma wykazała blisko 65% wzrost przychodów oraz zysk, jeszcze przed tradycyjnie najbogatszym czwartym kwartałem. To wszystko napawało optymizmem, który niestety ostygł nieco na przełomie trzeciego i czwartego kwartału wraz ze wzrostem kursu euro i usd, kolejnymi informacjami o kryzysie w strefie Euro i związanymi z tym ostudzeniem poziomu konsumpcji oraz wyraźnie zauważalną większą ostrożnością w kupowaniu u klientów. Nie mniej ogólnie ten rok należy zaliczyć do udanych, po chudych latach 2009/2010 był to dla CD Projekt rok wzrostów przychodów, marży oraz rok, w którym do naszego portfolio po 3 latach nieobecności powróciła ze swoimi znakomitymi produktami firma Blizzard.

2. Jedyne czego można być pewnym, to że będzie to ciekawy rok. Polska została już praktycznie jedynym rynkiem w Europie z dodatnimi wskaźnikami wzrostu, a jednocześnie ciągły wzrost kursów wymiany walut, psychoza recesji czekającej za rogiem oraz niepewność dotycząca losów całej Europy na pewno będzie musiało odcisnąć swoje piętno na zachowaniach konsumentów w 2012. W przyszłym roku spodziewam się dalszego wzrostu znaczenia platform konsolowych w Polsce i kolejnego roku szybkiego “europeizowania” się naszego rynku , a więc dalszych spadków lub co najwyżej stagnacji na rynku PC.  W naszym katalogu na przyszły rok pozostają jednak takie produkcje , które mimo tych trendów są w stanie na rynku gier PC zawojować bardzo dużo – mowa tu oczywiście o Diablo III oraz kontynuacji  Starcrafta II. Liczymy również bardzo na nasz flagowy produkt Wiedźmina 2 w wersji na konsolę XboX 360 – która już w pierwszym kwartale ma szansę stać się najgorętszym tematem konsolowym na naszym rynku i nie tylko. Dla fanów gier MMORPG mamy znakomitego Guild Warsa 2 oraz kolejny dodatek do najbardziej popularnej gry MMO na świecie  – World of Warcraft. Zatem szykuje się ciekawy rok

3. Dla mnie największym wydarzeniem jest sposób w jaki Facebook zmienia nasz świat. Konkretnie mam tu na myśli udział Facebooka w rewolucji w krajach islamskich północnej Afryki  – Egipt, Tunezja, Libia. Nagle okazało się, że serwis społecznościowy kojarzący się z publikowaniem tzw “sweet foci” stał się medium komunikacji ludzi walczących o wolność ze światem i narzędziem w walce z dyktatorami na miarę Kaddafiego – impressive! Mało, który serwis może się pochwalić tak wielką społeczną siłą! Również w Polsce przyznałbym Facebookowi wyróżnienia za niesamowicie dynamiczny wzrost i opanowanie trudnego rynku, z mocnym konkurentem w tempie szybszym niż Blitzkrieg.

4. Ciężko ogarnąć “ten Internet” już dzisiaj, więc jeszcze ciężej powiedzieć jaki będzie za rok! Z perspektywy swojej branży widzę, że trend przenoszenia sprzedaży do Internetu i silny nacisk na cyfrową dystrybucję elektronicznej rozrywki jest bardzo silny. Internetyzacja branży gier postępuję i tak kolejne pokolenia graczy zaczynają powoli nie rozumieć do czego służy napęd DVD i płyta, dynamicznie rośnie STEAM, a i przykład z własnego podwórka, czyli platforma GOG.com ( z grupy CDP)  pozwala zadać pytanie: jak szybko nastąpi rewolucja i zmiana tradycyjnej dystrybucji w cyfrową. Myślę, że pod koniec 2012 o ile nie poznamy odpowiedzi na to pytanie, to będziemy zdecydowanie bliżsi jego poznania.

5. Dla mnie Facebook.com

6. Zuckerberg z FB.com i Assange z Wikileaks – na pewno najbardziej medialni ludzie Internetu dzisiaj na świecie!

Jakub Śpiewak,
Prezes Fundacji Kidprotect.pl

1. W przypadku fundacji każdy rok, a już zwłaszcza w dobie kryzysu, jest trudny. Równocześnie jest to jednak dla nas okres zmian na lepsze – przede wszystkim w zarządzaniu wewnętrznym, ale też drogi do realizacji programów bardziej systemowych niż interwencyjnych.

2. Rok 2012 będzie na pewno trudniejszy. Już dziś widzimy,ze niektóre, również te bardzo znane firmy, zmniejszają budżety przeznaczone na CSR i wspieranie organizacji takich jak nasza. Równocześnie jest to dla nas rok bardzo ważny ze względu na nasze plany nowych kampanii oraz – co dla nas najistotniejsze – będzie to Rok Janusza Korczaka.

3. W skali globalnej – była to moim zdaniem rewolucja w krajach islamskich, która odbyła się przede wszystkim dzięki internetowi i serwisom społecznościowym. W skali polskiej najważniejszym wydarzeniem był moim zdaniem proces dialogu środowisk internetowych z rządem, który zakończył się deklaracją premiera o “przeoraniu jego świadomości”, wycofaniu się rządu z pomysłów cenzorskich, deklaracjami dot. regulacji dostępu do informacji publicznej, re-use i konsultacji społecznych online oraz utworzeniem MAC z Michałem Bonim, czyli jedną z najsilniejszych postaci w rządzie na czele.

4. Po pierwsze, internet będzie w coraz większym stopniu mobilny. Już dziś coraz częściej korzystamy z sieci nie przez komputer stacjonarny, a nawet nie przez laptop, ale przez tablety czy smartfony. Po drugie, internet będzie coraz bardziej społecznościowy. Często rozważa się, czy internet idzie w kierunku otwartych, bezpłatnych treści, czy też w stronę płatnego dostępu. Ja obstawiam, że mocno rozwijać się będą oba te kierunki.

5. Myślę, że nie będę oryginalny, wskazując na Facebook.

6. W skali globalnej nie umiem ocenić jednoznacznie, natomiast w skali polskiej wskazałbym właśnie na wspomnianego wcześniej ministra Michała Boniego oraz na osobę, którą wskazywałbym w każdym roku, czyli na prezes UKE Annę Steżyńską.

Maciej Hutyra,
Prezes Zarządu, Value Media

1. Ciężki, ale wytężona praca przyniosła owoce i kończymy rok 2011 z uśmiechem na ustach :)
2.  Mam nadzieję, że najlepszy z dotychczasowych, zdobywamy nowych klientów, jesteśmy zauważani przez audytorów.
3.  Nie było
4.  Jeszcze bardziej powiązany z offline, bezie mocno kontekstowy, nastawiony na jakość  a nie na ilość
6. Człowiek roku to świętej pamięci Krzysztof Golonka


Tomasz Sulejewski
,
Dyrektor Działu Interactive, Concept Publishing Polska

1. Pełen wyzwań. Nowa firma, nowe stanowisko, nowy styl pracy, nowe kontakty, nowe doświadczenia. Widoczna potrzeba działań interaktywnych w wielu firmach. Każdy chciałby żeby były tańsze bo wciąż więcej wolą przeznaczać na radio, tv i padająca prasę.

2. Zdecydowanie rozwojowy, usługi content marketingowe w internecie dopiero się zaczynają rozwijać w Polsce. Po latach tłumaczeń marketerzy zrozumieli, ze w internecie content is a king. Gratuluje refleksu.

3.  Algorytm Panda i zmniejszenie wartości precli. Tworzenie wyszukiwarki przez Facebooka, która mogłaby być prawdziwa alternatywna dla Google tworząc listę wyników względem naszego profilu i zainteresowań naszych oraz naszych znajomych. To niekoniecznie oznaczałoby zaprzestanie korzystania z jednej wyszukiwarki na rzecz drugiej. Warto tez wspomnieć o wspólnej sprzedaży reklam w GG i Allegro, niezły ruch.

4. Najwięksi dalej będą tracić na rzecz mniejszych. Nowych internautów będzie przybywać już wolniej. Tablety i smartfony zwiększą swój udział w internecie. Powstanie więcej wersji “lite” na te urządzenia co będzie świetnym odpoczynkiem od migających w kolorach choinki serwisów z nieklikanymi reklamami. Na Facebooku zacznie się dziać to samo co na NK, zacznie się migracja na Google+

5.  Zdecydowanie Facebook, każdy “robi Facebooka” niezależnie od tego czy wie po co, jaki chce osiągnąć cel – robi bo musi bo teraz każdy “robi Facebooka”

6.  Ben Hammersley z WIRED – na konferencji APA w Londynie wszystkim szczęki opadły po jego przemówieniu. Długo by opowiadać ale opierając się na samych twardych danych potrafi świetnie inspirować i zmotywować do działania. Główne przesłanie konferencji o contencie i jego znaczeniu nabrało jeszcze większego znaczenia dla lokalnego biznesu po podaniu informacji ilu grafików i programistów właśnie kończy studia w Indiach i ile średnio zarabiają… tekstów po polsku nie napiszą ale graficy i programiści powinni czuć się zagrożeni.

Jacek Jankowski,
Kierownik Agencji/Marki Social Media.IAB Polska.

1. Rok 2011 to seria dynamicznych zmian, ciągłego poszukiwania kierunku rozwoju z obieraniem raz lepszych raz gorszych rozwiązań

2. Rok 2012 to nowe wyzwania dla mnie i nowobudowanego zespołu i marki, mam nadzieję, że uda nam się ominąć szykujący się kryzys z świecie reklamy on-line, skupiając się na wysokoefektywnościowych produktach i usługach dla naszych klientów

3. Dla branży social media było to pojawienie się konkurenta dla dominującego już Facebook-a, czyli wejście na rynek G+

4. Koniec 2012 będzie przeżywany prze liderów w mobilnym internecie – czy to na smarphonach czy tabletach – w mobilnym społecznościowym internecie

5. Facebook.com, bezapelacyjnie przewodzi w rewolucji na polskim rynku

6. Patrycja Staniszewska-Sass z IAB Polska, za doprowadzenie do pierwszej udanej edycji Internet Poland

Maciej Gajewski,
Dziennikarz, blogger. CHIP.pl, Spider’s Web

1. Bardzo trudny, pełen wyzwań

2. Mam nadzieję, że ww. wyzwania zostaną pokonane :)

3. Premiera Google+

4. Właściwie, to już jest koniec 2011 roku. Widać coraz większe zainteresowanie social media, polskie przedsiębiorstwa nareszcie rozumieją do czego te narzędzia wykorzystać. Za to koniec 2012, po porawionym pytaniu, będzie należał do aplikacji webowych. Office 365, webowe radia typu Spotify i inne chmurowe usługo będą walczyć o klienta.

5. Google+, rzucający wyzwanie Facebookowi

6. Jarek Rybus, za film Blogersi, który ma szanse wytłumaczyć szerszemu gronu czym właściwie jest nowoczesny bloger.

Paweł Gordon,
Kierownik Sprzedaży ds. Internet, Polsat Media

1. Nie tylko w 2011 roku, ale przez ostatnie 2 lata współpracy z Polsat Media miałem okazję osobiście przekonać się o skali i potencjale wzrostowym reklamy video w Polsce. Zebrane doświadczenia w pracy przy IPLA, to doskonała baza wiedzy dla nowego projektu, który obecnie współtworzę, ale i impuls do zmian, które wprowadziłem na stronach, których jestem właścicielem.

2. Rokiem wyzwań. Na przełomie Q1/Q2 planowany jest start innowacyjnego projektu nad którym obecnie pracuję.

3. Wprowadzenie +1 w Google, integracja Google Analytics z AdSense, zajęcie 1 miejsce urządzenia Apple iPad wśród urządzeń mobilnych wykorzystywanych do korzystania z sieci w Polsce (wg gemiusRanking, czerwiec 2011).

4.  W roku 2009 przy okazji analogicznego podsumowania wspomniałem o zaawansowanych funkcjach kontroli prywatności, filtrowania, kategoryzacji, rekomendacji zawartości internetu, jestem przekonany, że to będzie postępować. “Znajomi” chcą nas poinformować o tylu sprawach, że nie jesteśmy wstanie nawet oznaczyć tego jako przeczytane, a co dopiero przyjąć do wiadomości. Bardziej komercyjny. Serwisy, usługi społecznościowe pod pretekstem bezpieczeństwa coraz częściej wymagają weryfikacji np: w postaci podania numeru telefonu. Myślę, że wzorem YouTuba dane posłużą monetyzacji.  Bardziej precyzyjny w kontekście wyszukiwania. Wprowadzenie czynnika ludzkiego “+1″ do wyników wyszukiwania, wraz ze wzrostem zasięgu Google+, pozwoli lepiej dobierać treści do zapytania użytkownika. +1 ma też drugi nie mniej pozytywny aspekt. W ostatnim czasie wzrósł udział treści zoptymalizowanych pod kątem SEO. Dwuznaczny, zabawny tytuł przegrywa z niegramatycznym zbitkiem słów, które gwarantują ruch. W 2012 powinno się to zmienić.

5. Linkedin. Za ewolucję z serwisu dla profesjonalistów do społeczności profesjonalistów.

6. Jeff Bezos za Kindle Fire.

Maciej Jankowski,
Prezes Fundacji Rozwoju Branzy Internetowej “Netcamp

1. Ten rok był bardzo udany dla Fundacji Netcamp, która świętowała niedawno 4 lata organizacji branżowych spotkań na imprezie z udziałem m.in. Pawła Tkaczyka czy Piotra Koniecznego. Poza tym miałem przyjemność odbierać wiele nagród za wspieranie przedsiębiorczości technologicznej w Polsce – Auler 2011 oraz finalista European Enterprise Award. Rozpoczęliśmy też uruchamanie większych projektów we współpracy z Niemcami oraz zagranicznymi inwestorami.

2. Na pewno czeka nas wiele zmian i znaczne przyspieszenie. Szykujemy nowe międzynarodowe projekty dla startupów i branży internetowej. Najbliższy już pod koniec stycznia : ) Oczywiście zapraszam też do Szczecina na kolejne inspirujące spotkania branży internetowej już w lutym.

3.  Z mojego punktu widzenia byl to rok startupów. Coraz więcej imprez barcampowych (m.in. Aula, Netcamp, Olcamp, KielceCom) oraz konkursów i konferencji jak Internet Beta, E-nnovation, Startup Fest, LabStar dały ciekawym startupom okazję do pokazania się inwestorom. A jesienią trzy Startup Weekendy w ciągu 2 mcy spowodowały, że powstało wiele świetnych projektów a słowo startup weszło już chyba na dobre do mainstreamu. Dlatego cieszę się że nasz pierwszy polsko-niemiecki Startup Weekend w Szczecinie okazał się dużym sukcesem, przyciągając nawet inwestora z Doliny Krzemowej, planujemy już kolejną edycję w 2012 r.

4. Bardziej mobilny oraz globalnie wolniejszy ze względu na lawinowy wzrost przesyłanych siecią danych w tym m.in wideo. Nastąpi też dalsza konwergencja internetu i telewizji w Polsce (Ipla i TVN player będą ostro konkurować na tym rynku zwłaszcza po niedawnym połączeniu platform cyfrowych) oraz wzrośnie sprzedaż telewizorów connected tv/smart tv i przeznaczonych na nie aplikacji. Nie mogę sie doczekać wejścia Amazona do Polski na wiosnę i jego nowego tabletu.

5.  To był kolejny dobry rok dla Facebook.com który ma już ok 800 ml użytkowników ale Google+ wkrótce ma szanse dobić do 400 mln więc Facebook musi ciągle pracować nad swoim serwisem. Ciekaw jestem jak użytkownicy odbiorą zapowiadane wprowadzenie reklam w ich strumienu.

6.  To wyróżnienie dałbym ex-eaquo Arkowi Skuzie za konsekwentne rozwijanie i międzynarodowe sukcesy startupa SaveUp i Michałowi Jaskólskiemu za budowanie wartośći Nokaut.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: