Reader’s Digest proponuje stworzenie specjalnego przycisku bezpieczeństwa, który w dużym skrócie ma poprawić bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Czym jest przycisk bezpieczeństwa? “To ikonka na ekranie, która po kliknięciu natychmiast łączy z policją. Ta opcja w Wielkiej Brytanii pozwala dzieciom na szybki i łatwy kontakt z policją, gdy tylko poczują zagrożenie w sieci.” – czytamy na stronie akcji.

Możemy nawet zobaczyć specjalnie przygotowany film reklamowy. Niestety nie mogę umieścić go na blogu, z reszta nikt nie może bo autorzy zablokowali taką możliwość. Dziwna to forma promocji, ale sam film dobry. Link.

Ponieważ akcja prowadzona jest również w Polsce, postanowiłem zapytać Kubę Śpiewaka, prezesa Fundacji Kidprotect.pl, co sądzi na jej temat i czy jego Fundacja przedsięwzięcie popiera:

Nie tylko popieramy, ale nawet w tym uczestniczymy. Uważam, że należy ułatwiać ludziom zgłaszanie tego rodzaju spraw i zachęcać ich do tego. Moim zdaniem najlepszym wyjściem byłby przycisk zgłoszeniowy w przeglądarkach. Nie jestem pewien tylko, czy na pewno powinien on kierować do policji. Z jednej strony to ograniczanie pośredników, itd., ale z drugiej strony to grozi zapchaniem policji ogromną liczbą zgłoszeń, z których spora część może okazać się żartem. Być może lepsze jest kierowanie najpierw do hotline’ów, by dokonały wstępnej selekcji.”

O ile sama akcja ma sens (z resztą wszystko co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci ma sens), o tyle wykonanie może zepsuć efekt. Podzielam zdanie Kuby dotyczące zgłaszania bezpośrednio do policji. Z jednej strony trudno wyobrazić sobie bardziej właściwe miejsce do zgłaszania przestępstw, ale obawiam się że znajdzie się wielu żartownisiów, którzy dla zabawy nacisną przycisk. Znajdą się też pewnie osoby, które będą chciały komuś zaszkodzić. A policja będzie musiała każde zgłoszenie sprawdzić. Lepiej chyba jednak, żeby ktoś policję wsparł w działaniu. Zwłaszcza, że wielokrotnie już taka współpraca miała miejsce i sprawdzała się.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: