Na jednej z grup dyskusyjnych na Goldenline znalazłem ciekawy wątek dotyczącej darmowej reklamy.
Na początek taki screenshot:

(kliknij żeby powiększyć)

Nie sposób nie zapytać – od kiedy reklama AdWords jest za darmo? Oczywiście można w najróżniejszy sposób to tłumaczyć – są kupony, reklama (display) jest za darmo, dopiero za klik się płaci, itd. Ale jeśli ktoś szuka “reklamy za darmo” i widzi, że taką reklamę oferuje tak wiarygodna firma jak Google to dlaczego miałby nie uwierzyć, że jest to reklama za darmo bez żadnych gwiazdek i tekstów pisanych malutkim drukiem.

AdWords nie jest reklamą za darmo. Za kliknięcie w reklamę płaci się czasem kilka gorszy, czasem kilka i kilkanaście złotych.
Czy Google powinno w ten sposób reklamować swoją usługę? Nie powinno. Czy jest to łamanie prawa? Nie wiem, niemniej na najbardziej etyczne zachowanie nie wygląda.

(kliknij żeby powiększyć)

A co powiecie na “darmowe pozycjonowanie”? Wychodzi na to, że używając AdWords można pozycjonować stronę za darmo. Niestety mam złą wiadomość dla tych, którzy uwierzyli Google. Pozycjonowanie kosztuje. Pozycjonowanie na konkurencyjne słowa kluczowe może kosztować dużo. A na efekty trzeba poczekać. Dla niecierpliwych (upraszczam) jest AdWords. Dzięki AdWords można pojawić się w wynikach wyszukiwania natychmiast – ale też trzeba za to zapłacić. Ja wiem, że jak mówi klasyk to oczywista oczywistość – ale reklamy AdWords pojawiają się nad wynikami organicznymi i obok. A pozycjonuje się witrynę, żeby pojawiała się w wynikach organicznych.

Reasumując – ani reklama AdWords nie jest darmowa, ani też nie ma darmowego pozycjonowania dzięki AdWords.

Zastanawiające jest to, że podobnych praktyk Google nie stosuje w wyszukiwarce anglojęzycznej. Etyka zależy od regionu?

źródło: Goldenline

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: