Kiedy zmarł Grzegorz Ciechowski (choć prawdę mówić nadal jest mi trudno w to uwierzyć) stało się jasne, że Republika przestała istnieć. Zachowując cały szacunek dla muzyków zespołu, Republika to głównie Grzegorz Ciechowski, jego poetyckie teksty, jego oryginalny sposób komponowania i jego specyficzny styl śpiewania. Nikt nie wyobrażał sobie, żeby w Reublice mógł pojawić się nowy Obywatel. Na szczęście wiedzieli o tym muzycy. Dlatego też uważam, że wydanie tego boxu jest wspaniałym hołdem dla Grzegorza Ciechowskiego i rewelacyjnym prezentem dla wszystkich fanów.

?Komplet? to 13 albumów, w tym dwa niepublikowane wcześniej wydawnictwa.
Płyta nr 12 ?Demo? to zapis prób zespołu przed właściwymi nagraniami. Próby miały miejsce w listopadzie 1983 roku w studio Wawrzyszew. Wersje te zostały zagrane na żywo w studiu i zarejestrowane na wielośladzie. Jedynym zabiegiem realizatorskim było dogranie jeszcze raz samego wokalu Grzegorza. Wersje te zostały zagrane na żywo w studiu i zarejestrowane na wielośladzie. Jedynym zabiegiem realizatorskim było dogranie jeszcze raz samego wokalu Grzegorza. Na odnalezionej taśmie studyjnej ocalało tylko pięć utworów i jeden podkład instrumentalny. Reszta została niestety skasowana. Mimo wszystko wersje te pokazują jak powstawała płyta ?Nieustanne tango?. W oryginalnym składzie (z Pawłem Kuczyńskim) zespół wydał tylko dwa albumy: ?Nowe sytuacje? i ?Nieustanne tango?. W drugim dniu rejestracji trzeciego albumu (19 czerwca 1986 roku) Republika, z powodu niepotrzebnych sporów, przerwała pracę i zakończyła swoją działalność. Grzegorz natychmiast powołał do życia Obywatela GC i już z innymi muzykami nagrał te utwory. Ukazały się one na płycie ?Obywatel GC?. Ale zanim doszło do rozpadu Republiki, w lipcu 1985 roku, w warunkach studyjnych, zespół zagrał na żywo i zarejestrował na wielośladzie cztery utwory jako wersje demo na tę trzecią płytę. Taśma studyjna ocalała. I dzięki niej możemy usłyszeć fragment trzeciej, nienagranej, płyty Republiki.
Podczas powyższej sesji Republika nagrała również inną wersję utworu ?Sexy doll?. Ta wersja nie była przeznaczona na żadną płytę. Była natomiast wykonywana na koncertach. Rejestracja: 25 lipca 1985 Wszystkie nagrania zostały w roku 2003 na nowo zgrane przez Leszka Kamińskiego, który miał do dyspozycji oryginalne taśmy wielośladowe. Starał się utrzymać brzmienie Republiki z tamtych lat.
Ostatni album to zapis koncertu Republiki na festiwalu Roskilde. Dodatkowym atutem jest to, że ten koncert był znany w niewielkich fragmentach. Na płycie znajdującej się w boxie jest cały. Przygotowując ten materiał zastanawiano się nad wyrzuceniem pierwszego utworu. Otóż, kiedy Republika rozpoczęła ten koncert akustyk szukał na mikserze instrumentów zespołu i ?na żywo? ustawiał proporcje i brzmienie zespołu. Połapał się dopiero pod koniec tego utworu. Stwierdzono jednak, że jest to dokument. Dokument opisujący historię Republiki.
Na płycie są utwory zaśpiewane przez Grzegorza po angielsku, których nie było na angielskiej płycie 1984: The Agent (Układ sił), The great hypnotist (Wielki hipnotyzer), Fanatics of fire (Fanatycy ognia) i Pavlov?s dogs (Psy Pawłowa). Koncert został nagrany na zwykłej taśmie, bezpośrednio z miksera. Taśma ta została zmasterowana w Kasina Studio.
Atutem tego zestawu jest tez cena. Kupując zestaw każda z płyt kosztuje około 16 złotych co jest wydarzeniem bez precedensu. Warto kupić ten zestaw z wielu powodów. Każdy ma swój.

Komplet zawiera:
CD 1: Nowe sytuacje
CD 2: Nieustanne tango
CD 3: 1984
CD 4: 1982 – 1985
CD 5: 1991
CD 6: Bez prądu
CD 7: Siódma pieczęć
CD 8: Republika marzeń
CD 9: Masakra
CD 10: Republika – Koncerty w Trójce
CD 11: Republika – Ostatnia płyta
CD 12: Demo
CD 13: Roskilde

Informacje na temat albumu ?Demo? oraz ?Roskilde? na podstawie materiałów Pomaton EMI.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: