Co prawda Igrzyska w Soczi zaczęły się dopiero w piątek, ale i tak wszystkie inne wydarzenia, które miały miejsce wcześniej w tym tygodniu zostały daleko w tyle dzięki ceremonii otwarcia.

1. Rosja jaka jest każdy widzi. W przypadku Rosji stereotypy znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. W zeszłym tygodniu pisałem o toaletach w wiosce olimpijskiej, dziś też toaleta się pojawi. A dzięki ceremonii otwarcia tematów będzie więcej. Zanim jednak zapłonął olimpijski znicz, pojawił się Google Doodle oraz fragment karty olimpijskiej dotyczący zakazu dyskryminacji. Kolorystyka logo nawiązywała do tęczowej flagi – symbolu LGBT. Google wysłało jasny sygnał do rosyjskich władz, które mają duży problem z tolerancją.

2. Lokowanie produktu. Pierwszy raz w historii doszło do lokowania w takim miejscu. Otóż Rosjanie zamiast pokazać piąte koło w najbardziej charakterystycznym symbolu olimpijskim pokazali logo BP. Sami zobaczcie:

olimpiada bp

Trzeba przyznać mają fantazję ;) (Mniej domyślnym wyjaśnię od razu, że to żart). W Huffington Post ktoś napisał, że piąte koło po prostu wstydziło się pokazać. Powody – patrz wyżej.

3. Toalety ponad wszystko. Kiedy zobaczyłem te drzwi przypomniał mi się PRL i legendarne budownictwo z tamtych czasów. Oto amerykański bobsleista zatrzasnął się w toalecie. Nie miał telefonu, nie miał jak wezwać pomocy, postanowił więc pomóc sobie sam i stanął oko w oko, a może raczej bark w bark z drzwiami

Jak tak patrzę na to co zostało z drzwi to zastanawiam się na co oni wydali te 60 miliardów?

4. Wielka Polska. Bez jednego wystrzału, bez wypowiadania wojny (byłoby to nawet niestosowne w czasie igrzysk), a nawet bez wysuwania żądań, Rosja oddała nam Obwód kaliningradzki wraz z miastem Kaliningrad (znanym wcześniej jako Królewiec). I to oficjalnie, w czasie ceremonii otwarcia. Od razu pomyślałem o tych wszystkich ludziach, którzy przenoszą tony towaru z Rosji do Polski, o dzielnych i obrotnych Polakach wwożących tanie paliwo i Rosjanach robiących wielkie zakupy od Braniewa do Elbląga. Wszystko jednak zostanie po staremu, jak widać nie tylko Amerykanie nie znają geografii.

wielka polska

5. Ludzie listy piszą. Kempa Beata nadal wprawia się w sztuce epistolarnej.  Tym razem napisała do… Meryl Streep.
Słynna aktora udzieliła wywiadu Gazecie, w którym zapytana o walkę z gender mówi m.in. “Spróbuję. Domyślam się, że na tę krucjatę wyruszyli głównie mężczyźni, więc powiem tak: Panowie, okłamujecie się tak samo jak talibowie. Wyobraźcie sobie siebie jako drużynę sportową i rozejrzyjcie się. W pierwszym składzie macie religijnych ekstremistów. Czy naprawdę chcecie grać w tym klubie? Przyjrzyjcie się światu i kierunkowi, w którym ewoluuje. Czy naprawdę myślicie, że możecie to zatrzymać?!“. Słowo “Panowie” tak rozsierdziło Kempę Beatę, że postanowiła napisać list. I napisała:  “Otóż chciałabym Panią poinformować, że jestem przewodniczącą zespołu parlamentarnego “Stop ideologii gender” w polskim parlamencie i jestem kobietą. Zwrot “Panowie” w odniesieniu do mnie mogłabym potraktować jako wyraz seksizmu i stereotypowego traktowania ról odgrywanych przez kobiety“. Meryl Streep musi czuć się wstrząśnięta i zmieszana.

6. Liczy się news. To, że wielu użytkowników internetu, nie potrafi czytać ze zrozumieniem – wiemy. Pisałem o tym wczoraj (klik). To, że wielu dziennikarzy też ma podobny problem również nie jest odkryciem. Kiedy Jurek Owsiak oświadczył, że “rezygnuje ze wszystkiego”, sporo osób nie chciało już niczego więcej czytać i słuchać. O zapytaniu u źródła nie wspominam. Zrezygnował? No sam powiedział, że zrezygnował – jest news. Potem się jednak okazało, że wypowiedź ma część drugą, w której Jurek tłumaczy o co mu chodziło. Może darujmy sobie już pisanie i wróćmy do pisma obrazkowego, mniej będzie niedomówień…

7. Nie płakałem po OFE. Ale nie dlatego, że kocham ZUS. Po prostu nigdy nie liczyłem na te pieniądze. Z resztą na te z ZUS, gdzie płacę regularnie składki też prawdę mówiąc specjalnie nie liczę. Bawią mnie również obietnice opozycji, która twierdzi, że kiedy dojdzie do władzy to jeden ruch i kasa wraca do OFE. No z pewnością. Cóż, kasa była, kasy nie ma. Budżet załatany w najgorszym możliwym stylu. Doraźnie. To trochę tak, jakby chorobę leczyć środkami przeciwbólowymi. Niby pomaga, ale tylko na chwilę.

8. Paluszek i główka. Posłanki i posłowie z Solidarnej Polski to są ludzie z poczuciem humoru. Do rozśmieszającej pół Polski Kempy Beaty dołączył Jacek “Jeżdżę jak Hołek” Kurski, który oświadczył: “Poseł Jacek Kurski pięć lat temu nie miał nic do gadania w PiS-ie. Nie interesował się. Odniósł kontuzję. Miałem złamany palec i się w ogóle nie interesowałem”. Te słowa wypowiedział Jacek Kurski na temat uchwały sejmowej ws. Okrągłego Stołu. Nurtuje mnie jedno: czy poseł Kurski “nie interesował się” już przed kontuzją czy po (bo z powyższej wypowiedzi można wywnioskować również, że nie interesował się ani przed ani po)? Jeśli po, to jest usprawiedliwiony, wszak taka kontuzja palca to paskudna sprawa i może odebrać chęć do zajmowania się nawet najważniejszymi sprawami. Jeśli jednak poseł Kurski nie interesował się przed, to co poseł robił w Sejmie?

9. Ekonomia nie będzie już tak zrozumiała. Zmarł Tadeusz Mosz, człowiek który potrafił mówić o ekonomii tak, że stawała się zrozumiała. Lubiłem go słuchać. Niestety to kolejny po Andrzeju Turskim dziennikarz, który przegrał z nowotworem. Nie wiem jak było w przypadku tych panów, ale wielu ludzi w Polsce umiera przez nowotwory nie dlatego, że polscy lekarze nie potrafią ich leczyć, tylko dlatego że leży profilaktyka i badania kontrolne. Nowotwór wykryty we wczesnym etapie jest łatwiejszy do wyleczenia, ten w ostatniej fazie raczej nie daje szans. Jeśli lubiliście słuchać i oglądać Tadeusza Mosza i Andrzeja Turskiego, uszanujcie ich pamięć i zróbcie sobie badania.

10. Złoty Kamil. Zacząłem od Soczi i na Soczi skończę. Tym razem wiadomość jest dla nas doskonałą. Kamil Stoch zdobył złoty medal! Ta sztuka nie udała się nawet Adamowi Małyszowi, a przecież skoczkiem był wybitnym. Poprzedni złoty medal zdobył Wojciech Fortuna 42 lata temu. Dzięki Kamil! I leeeeeeć po kolejne medale! (zdjęcie: oficjalna strona Kamila Stocha)

kamil stoch

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY

0

0

0

Brak komentarzy

Odpowiedz: