Być może nie znasz nazwy Zynga, ale bardzo prawdopodobne że słyszałeś lub grasz w FarmVille czy Mafia Wars. Zynga stworzyła te popularne gry i znalazła inwestora.  I wielkie pieniądze. Żeby przybliżyć zjawisko social gaming wystarczy w zasadzie wymienić dwa tytuły – FarmVille lub Mafia Wars. Jest bardzo dużo prawdopodobieństwo że osoba z która rozmawiamy albo bawi się jedną (lub dwiema) z gier albo przynajmniej nazwa obiła się jej o uszy.

Za tą zabawą stoją jednak naprawdę duże pieniądze.

W listopadzie ubiegłego roku, gigant branży gier Electronic Arts kupił firme Playfish. Wartość transakcji może wynieść 400 milionów dolarów, juz teraz EA zapłaciła 275 milionów w gotówce. Pewnie dość szybko doczekamy się przeglądarkowych (ang. browser based game) wersji hitów EA (niektóre z gier aż się proszą o wersje przeglądarkowe np. Sims).

Na ile wyceniana jest firma, która stworzyła najpopularniejsze gry na Facebook (FarmVille ponad 70 milionów aktywnych użytkowników i Mafia Wars blisko 28 milionów)?

Dwa miesiące temu firma była warto miliard dolarów. Po tym jak rosyjski fundusz inwestycyjny Digital Sky Technologies (wczęsniej kupili część udziałów w samym Facebook za 200 milionów dolarów) zainwestował 180 milionów dolarów w Zynga, wartość firmy szacuje się na od 1.5 do 3 miliardów dolarów.

OK, popatrzcie jeszcze raz na FarmVille i MafiaWars i wyobraźcie sobie te pieniądze.

PS. Nazwa firmy Zynga pochodzi od imienia… psa założyciela spółki. Pies wabi się Zinga i jest buldogiem.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: