Chyba każdy kto prowadzi fanpage na Facebooku słyszał o serwisie Socialbakers.com. Ale być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Socialbakers.com jest własnością firmy należącej do naszych sąsiadów z Czech. O serwisie i kilku innych sprawach związanych z Internetem opowiada Jan Rezab, CEO Socialbakers.com

Przyczynkiem do rozmowy była akcja Socialbakers.com. Jakiś czas temu ludzie z Socialbakers.com ogłosili poszukiwania Ambasadorów serwisu. Jak się okazało zgłosiło się bardzo dużo osób z całego świata. Twórcy serwisu postanowili zmodyfikować wobec tego zasady. Do grona Ambasadorów trafili najwięksi z największych (czyli głównie topowe agencje), a do grona Konsuli specjaliści (Socialbakers dodaje jeszcze kilka przymiotników :)).

Tak zostałem Socialbakers Consul.

Sam jestem ciekawy jak cała akcja zostanie odebrana (w naszym kraju mniej więcej wiem czego się spodziewać) i jak się rozwinie, ale już teraz widzę wielką korzyść – kontakt z kilkudziesięcioma specjalistami social media z całego świata. To naprawdę dostęp do ogromnej wiedzy i doświadczenia.

A teraz oddajmy głos współtwórcy Socialbakers.com. Panie i Panowie, Jan Rezab:

- Socialbakers.com jest własnościa firmy Candytech. Czym zajmuje się Candytech i kim są szefowie firmy?

- Jestem CEO Candytech i Socialbakers. Natomiast Candytech jest agencją social media, a Socialbakers to nasz produkt. Mamy zamiar zmienić nazwę całej firmy na Socialbakers, a Candytech zostanie naszym oddziałem. Jest nas 4, jesteśmy współtwórcami Candytech.

- Skąd w ogóle pomysł na Socialbakers.com?

- Pomysł pojawił się w momencie kiedy odechciało nam się ręcznie odświeżać statystyki, więc jako specjaliści od social mediów postanowiliśmy ułatwić sobie życie.

- A jak wpadliście na pomysł stworzenia Socialbakers Consul i Socialbakers Ambasador? Czy mógłbyś powiedzieć o tym pomyślę coś więcej, zwłaszcza tym, którzy do tej pory o nim nie słyszęli?

- W sumie nie pamiętam skąd wziął się pomysł, ale wielu naszych klientów zlecało nam budowanie programów lojalnościowych, które pomagały im zidentyfikować najwierniejszych fanów i najbardziej wpływowe osoby. Chcialiśmy zrobić to samo dla naszej marki – Socialbakers.

– Czy Socialbakers odniosło w Twojej opinii sukces? Czy zrealizowaliście już cele biznesowe?

- Myślę, że odnieśliśmy sukces jeśli chodzi o użytkowników. Patrząc obiektywnie na siebie, myślę że wiele jeszcze przed nami, możemy stać się jeszcze więksi, ae tymczasem jesteśmy zadowoleni z tego co osiągnęliśmy i mamy nadzieje na szybki wzrost w najbliższej przyszłości.

- Czy sekcja Analytics w Socialbakers.com to jedyne źródło Waszych przychodów? Czy jesteś zadowolony z poziomu przychodów?

- Dwa produkty są źródłem przychodów – Socialbakers Analytics i Socialbakers CMS. Jesteśmy przedsiębiorcami, a to oznacza że  nigdy nie jesteśmy do końca zadowoleni i zawsze mamy nadzieje na lepsze wyniki. Obsługujemy jednak setki firm.

- Czy możemy spodziewać się inwestycji w Socialbakers.com ze strony funduszy amerykańskich? Znalazłem informację, że przeprowadzasz się do USA.

- Przeprowadzamy się wkrótce i możesz spodziewać się niebawem więcej informacji na ten temat. Jeśli jednak chodzi o inwestycję to nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć.

- Czym zajmowałeś się przed Candytech i Socialbakers?

- Prowadziłem firmę, która produkowała m.in. gry na urządzenia przenośne. Stare dobre czasy, zajmowałem się tym przez 8 lat, patrząc w przeszłość, uznaję że było to wspaniałe doświadczenie. Wyjścia z firmy nie uznaje za sukces, ale dużo się działo.

- A czym są i co znaczą dla Ciebie social media?

- Social media i sieci społeczne oznaczają, że wszystko to co ludzie robią w Internecie i za pośrednictwem urządzeń przenośnych staje się bardziej osobiste, a to wymusi zwrócenie jeszcze większej uwagi na projektowanie user experience oraz zwiększanie wydajności i szybkości połączenia.

- A czym jest dla Ciebie Facebook?

- Dla mnie to wspaniałe narzędzie, którego używam każdego dnia, co pozwala mi pozostawać w kontakcie z ludźmi. A zawodowo to nasz chleb powszedni, nasza pasja i coś czym oddychamy każdego dnia.

- Jak Twoim zdaniem będzie wyglądał Internet za kilka lat? Czego możemy się spodziewać Twoim zdaniem?

- Cały Internet podąża w kierunku wielkiej społeczności, możemy zatem spodziewać się jeszcze większego zaangażowania w ten świat – od wiadomości przez zakupy do zaangażowania marek. Jeśli raz doświadczysz społeczności nigdy już nie zrobisz kroku w tył.

– Czego możemy spodziewać się po Socialbakers w bliższej i dalszej przyszłości?

- Nie chciałbym niczego zdradzać, myślę że musisz poczekać i obserwować nasz portal. Rozwijamy bardzo intensywnie Socialbakers PRO czyli Analytics (http://analytics.socialbakers.com) i technologię do zarządzania stronami na Facebooku  (http://cms.socialbakers.com)

- Dziękuje za rozmowę.

Brak komentarzy

Odpowiedz: