Anglojęzyczne serwisy donoszą (np. Mashable i ReadWriteWeb), że spora część Internautów spędziła święta na Facebooku.Według danych Hitwise, Amerykanie wybrali w tym roku Facebooka, któy był najczęściej odwiedzaną platformą (pierwotnie chciałem napisać witryną, ale w przypadku Facebooka, to niewłaściwe określenie) w Wigilię i Boże Narodzenie. W sumie nic dziwnego, Facebook ma 350 milionów użytkowników, a dość spora grupa pochodzi ze Stanów tak jak i sam Facebook.

Można spodziewać się, że statystyki będą coraz korzystniejsze dla Facebooka i w nadchodzącym roku można spodziewać się dalszej jego ekspansji.

A jak to wygląda w Polsce?

To w żadnym stopniu nie jest dowód ani badanie, niemniej z moich obserwacji wynika, że i u nas nastąpiła pewna zmiana. O ile święta w 2008 duża część Polaków spędziła na Naszej-Klasie, o tyle w tym roku zachwyt nad portalem z Wrocławia nieco jednak opadł.

Większy ruch był na Facebooku, na N-K raczej sporadyczne działania. No ale też nie powinno to nikogo dziwić. Spotkania klasowe się odbyły, kogo mieliśmy zobaczyć – zobaczyliśmy, z kim mieliśmy odnowić kontakty – odnowiliśmy. Dużo więcej tu zrobić się nie da.

Ale i to nie dziwi, a powyższe porównanie robię tylko ze względu na to, co użytkownicy Internetu mogą wybrać. Porównywanie Facebooka i Naszej Klasy mija się z celem, niemniej spodziewam się w 2010 coraz częstszego porzucania N-K na korzyść Facebooka. I wcale się z tego jako użytkownik Facebooka nie cieszę…

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

1 komentarz

  1. Z tym porzucaniem NK dla facebooka może być różnie. Siłą NK są ludzie, którzy pierwszy kontakt z internetem mieli dzięki NK – pokolenie naszych rodziców (w uproszczeniu) – i oni raczej nigdzie nie pójdą, a już na pewno nie na portal, którego nazwy nawet poprawnie wymówić nie potrafią.

Odpowiedz: