Łukasz (26 lat, absolwent geografii, bezrobotny) zostaje zatrzymany przez policję pod zarzutem napadu na starszą kobietę. Nie ma znaczenia, że jest niewinny. Przesłuchujący policjant twierdzi, że czy winny czy niewinny rozstrzygnie prokurator i sąd, wychowawca w areszcie, też uznaje że jego rola kończy się na umieszczeniu w odpowiedniej celi, itd.

Łukasz trafia do celi z grypsującymi, jak mówi jeden z osadzonych ?więzienna elita?. Siedzi razem z Kosiorem, który zabił swojego kumpla z przestępczego życia, Albertem, drobnym złodziejaszkiem, Siwym, który działał w zorganizowanej grupie przestępczej, Dawidem (w tej roli świetny jak zwykle Andrzej Chyra), który zabił faceta, któy zgwałcił jego żone oraz Romanem, który odsiaduje wyrok za alimenty.

Łukasz zostaje zatrzymany na 3 miesiące, ma więc odpowiednio dużo czasu, żeby poznać więziennie zwyczaje, stać się gitem ze skrańcowaną bajerą i? stać się przestępcą. Tak, miejsce które teoretycznie miało służyć resocjalizacji nauczyło młodego człowieka rzeczy najgorszych. Świat Łukasza zmienia się diamterlanie, kiedy do celi trafia oskarżony o pedofilie (swoją drogą mało realne).

Scenarzystą i reżyserem ?Symetrii? jest Konrad Niewolski, który sporą część historii oparł na własnych dowiadczeniach z wymiarem sprawiedliwości.

Film pokazuje rzeczywistość nieco inną. Policjant przesłuchujący Łukasza nie jest jednym z Kryminalnych, bliżej mu do postaci z serialu Pitbull. Klawisz nie jest miłym panem, który pilnuje porządku. To raczej człwowiek, któremu przyjemność sprawia psychiczne dręczenie osadzonych (jak w scenie, kiedy informuje Łukasza o tym, że za chwile wychodzi na wolnośc, po czym kilka minut później informuje go, że był to żart).
Aktorów grających rolę więźniów i aresztantów dobrano również odpowiednio. Każdy ma osobowość, każdy świetnie odgrywa swoją rolę.

Tylko wydźwięk filmu jest niezwykle smutny. Bo wychodzi na to, że jeśli znajdziemy się w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim czasie, z bezrobotnego absolwenta geografii można w mgnieniu oka stać się mordercą? Smutne?

Symetria (2003)
Scenariusz i reżyseria: Konrad Niewolski
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Muzyka: Michał Lorenc
Obsada:Arek Detmer (Łukasz), Andrzej Chyra (Dawid), Mariusz Jakus (Kosior), Borys Szyc (Albert), Janusz Bukowski (Roman), Marcin Jędrzejewski (Siwy), Kinga Preis (żona Dawida), Janusz Chabior (klawisz), Elżbieta Kijowska (matka Łukasza), Dariusz Biskupski (Adolf) i inni.

Zobacz trailer filmu Symetria

Kup film Symteria

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: