Dawno temu, kiedy miałem przyjemność (?) uczęszczać do liceum, próbowałem wytłumaczyć jednemu koledze – zatwardziałemu punkowi, na czym polega fenomen formacji TestamenT. O ile on nie musiał mnie przekonywać do Sex Pistols czy Exploited, o tyle ja miałem zadanie nieco utrudnione. No bo jak wytłumaczyć komuś choćby geniusz Alexa Skolnicka? A nawet jeśli by się udało, to przecież i tak zaledwie połowa sukcesu.
Za to kiedy z innymi kolegami spotykaliśmy się na próbach, porozumienie było pełne. Ale do rzeczy. Na kombatanctwo jestem mimo wszystko za młody?
The Very Best Of to jak sam tytuł wskazuje najlepsze kompozycje z repertuaru Testament. Może nie do końca zgadzam się z tym wyborem, bo kilku utworów mi tu zabrakło (np. Do Or Die), ale trudno. A poza tym jest wspaniale i niezmiernie się cieszę, że ta płyta się ukazała.
Choć jak sami muzycy twierdzą, to nie Testament, tylko Judas Priest, Motörhead, Metallica, Anthrax, Slayer i Exodus wymyśliły thrash, to jednak ten zespół na stałe wpisał się do historii metalu. A 16 zamieszczonych na płycie utworów doskonale dokumentuje tą historię.
Są tu i kompozycje z pierwszej płyty – The Legacy, są i z późniejszych albumów, kiedy w Testament nie grał już Skolnick. A swoja drogą, to też ciekawa lekcja dla początkujących fanów (bo starzy wiedzą to doskonale) metalu. Kogo znajdziemy w składach zespołu Testament w różnych okresach? Np. obecnego perkusistę Slayer?a, a wcześniej w Forbidden – Paul?a Bostaph?a, a także byłego gitarzystę legendarnej formacji Death – James?a Murphy. Tak się składa, że Testamentem grali również inni muzycy wspomnianych formacji. Był też Dave Lombardo (ex Slayer, Grip Inc.) czy Steve Digiorgio z Death.
Oprócz doskonałej muzyki, nagranej przez doskonałych muzyków, w książeczce dołączonej do płyty, Eric Peterson opisuje historię powstania poszczególnych utworów.

Wielka rzecz.

PS. Jeśli ktoś z Was myśli, że ballady są domeną Britney i jej pokroju artystów, to niech posłucha Return To Serenity. Zrozumie jak bardzo się mylił i jak wiele stracił?

Tracklista:

1. The Haunting
2. Burnt Offerings
3. First Strike Is Deadly
4. The New Order
5. Into The Pit
6. Discipline Of The Watch
7. Pratice What You Preach
8. Greenhouse Effect
9. Signs Of Chaos
10.Electric Crown
11.So Many Lies
12.The Ritual
13.Return To Serenity
14.Over The Wall (Live)
15.Dog Faced Gods

Recenzja ukazała się w CGM.pl

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: