Co by było gdyby, Jim Morrison nie spotkał się z Ray?em Manzarkiem? Czy byłoby możliwe nagranie takiego albumu w innej konfiguracji? Trudno jest to sobie wyobrazić, bo The Doors to nie tylko Morrison, ale też Manzarek, Robbie Krieger i John Densmore. Każdy z nich sprawił, że ten i inne albumy są tak doskonałe. Najbardziej jednak utożsamiany z Doors jest Morrison. Z kilku powodów.

Był charyzmatycznym wokalistą, szokował i zaskakiwał, pisał wspaniałe mistyczne teksty. Potrafił z koncertów rockowego zespołu stworzyć muzyczny teatr. Cała czwórka potrafiła natomiast stworzyć piosenki, które stawały się przebojami (Break On Through, Light My Fire) jak i długie muzyczne suity, który zmieniały się przy okazji każdego kolejnego koncertu (The End). Poza tymi najbardziej znanymi kompozycjami, na debiutanckim albumie amerykańskiego kwartetu znalazły się utwory które zabierają słuchacza w zupełnie innym wymiar. Np. Crystal Ship czy End Of The Night. Wspaniale słucha się tych piosenek we dwoje, a także w samotne długie jesienne i zimowe wieczory. Muzyka absolutnie ponadczasowa. Doskonały album dokumentuje jedno z najważniejszych wydarzeń w historii muzyki.

tracklista:

1. Break on Through (To the Other Side)
2. Soul Kitchen
3. The Crystal Ship
4. Twentieth Century Fox
5. Alabama Song (Whiskey Bar)
6. Light My Fire
7. Back Door Man
8. I Looked at You
9. End of the Night
10. Take It as It Comes
11. The End

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: