Tiamat polubiłem za Sumerian Cry. Kiedy ukazał się The Astral Sleep wiedziałem że ten zespól ma wielka przyszłość przed sobą. Uwielbienie do zespołu Johana Edlunda rozpoczęło się natomiast od Clouds i niestety skończyło się na Wildhoney. Tak pięknych, onirycznych utworów nie było wcześniej w historii tego zespołu. Ten album postawił kropkę nad ?i?. Nie bez powodu klimat tej płyty porównywany był z twórczością legendarnej formacji Pink Floyd.
Potem Tiamat zaczął się zmieniać, muzyka rozwijała się wraz z jej autorami. Tylko, że akurat mi niekoniecznie te zmiany pasowały. Kolejne płyty utwierdzały mnie w przekonaniu, że Tiamat będę już tylko dobrze wspominał.
Album Judas Christ zmienił jednak moja opinię na temat Tiamat. Przy czym nie jestem do końca pewny czy dojrzałem do nowej muzyki, czy to sentyment, czy po prostu Johan nagrał taki album, który w pewien sposób przypomina mi ?stare dobre czasy?. Faktem jest, że nowy Tiamat ? z jakiegoś, nie do końca mi zrozumiałego powodu ? jest mi niezwykle bliski.

Już pierwsze dźwięki gitary w The Return Of The Son Of Nothing napawają nadzieją, że to właśnie to na co czekałem tyle lat (ściśle mówiąc ponad 7). Mrocznie, sennie, przejmująco i romantycznie. Tak, romantycznie, czyli tak jak na Wildhoney! Wart uwagi jest też wokal Johana. Dawno nie był już w tak dobrej, mrocznej kondycji. Głębia jego głosu jest tak przejmująca jak na? Wildhoney!!!
Ale żeby nie było tak ?według planu?, Tiamat zaskakuje.

Dwie ostatnie kompozycje ? Heaven Or High i Too Far Gone kompletnie odstają od całości Judas Christ i w zasadzie można je potraktować jako żart. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ideologie Johana i fragment ostatniego utworu na płycie : ??but I still love you like the morning loves the sun?.
I co na to powiecie? Johan został hipisem? To oczywiście żart, a Judas Christ to najlepszy od? Wildhoney album Tiamat! Tak trzymać!

Tracklista:
(spinae)

1.The Return Of The Son Of Nothing
2.So Much For Suicide
3.Vote For Love
4.The Truth?s For Sale
(tropic of venus)
5.Fireflower
6.Sumer By Night
7.Love Is As Good As Soma
(tropic of capricorn)
8.Angel Holograms
9.Spine
10. I Am In Love With Myself
(casadores)
11.Heaven Or High
12.Too Far Gone

Recenzja ukazała się w CGM.pl

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: