Tak według Gazeta.pl relacjonują wystąpienie w Budnestagu prezydenta Komorowskiego. A ja myślę, że to żaden cud tylko normalna kolej rzeczy. “Nie dla mnie przyjaźń polsko-niemiecka, ja Niemca nienawidzę od dziecka” – śpiewał Maciej Maleńczuk. W Niemczech tymczasem powtarzany był dowcip o tym, że warto jechać do Polski, bo samochód już tam jest.

A wiecie jakie są trzy rodzaje prawd? Święta prawda, tyż prawda i gówno prawda. A zatem jeśli chodzi o powyższe cytaty to mamy do czynienia trochę z prawdą, ale jednak z trzecim rodzajem prawdy. Bo owszem są Polacy, którzy Niemców nienawidzą i są Niemcy, którzy uznają Polaków za złodziei. Ale jeśli spojrzeć szerzej to sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Mam wrażenie, że najczęściej historie o złych Niemcach opowiadają Polacy, którzy o Niemcach wiedzą tyle ile nauczyli się na lekcji historii. Czyli niewiele. A niewiedza pomaga pielęgnować stereotypy. Politycy też, części z nich zależy na utrzymaniu takiego statusu.

Tymczasem młodzi i nieco starsi Niemcy są tacy sami jak my. Większość z nich nie uważa Polaków za złodziei i w ogóle najgorsze zło. Wielu z nich z Polakami współpracuje i tę współpracę sobie ceni. Działa to też w drugą stronę.

Sam mam wielu znajomych Niemców, część z nich to osoby o których mogę powiedzieć “dobrzy kumple”. Pracowaliśmy razem, razem też imprezowaliśmy.

Jesteśmy sąsiadami. I naprawdę lepiej jest kiedy sąsiedzi żyją w zgodzie. W historii, której większość ludzi tak bardzie nie lubi się uczyć znajdziecie bez problemów wiele dowodów na to, że niezgoda sąsiadów zawsze źle się kończy. Nikt nikomu nie każe zapominać o tym co działo się w latach 1939-45. Powiem Wam, że moi znajomi Niemcy aż za dobrze znają tę historię i uwierzcie naprawdę się jej wstydzą. Trzeba zachować pamięć o tych wydarzeniach, żeby wszystko było jasne dla kolejnych pokoleń i żeby podobna tragedia nigdy się już nie wydarzyła. Co innego pamiętać, a co innego pielęgnować nienawiść. To nie służy nikomu.

Dlatego to, że Niemcy i Polacy się lubią nie jest żadnym cudem. To wybór normalnych ludzi, których jak widać jest na szczęście więcej.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

0

0

0

Brak komentarzy

Odpowiedz: