Jeśli poznaliście twórczość Tymona Tymańskiego przy okazji wielkiego sukcesu płyty Kur (P.O.L.O.V.I.R.U.S.) to ta płyta Was zszokuje. Będziecie kilka razy sprawdzać czy to na pewno ta płyta, czy to na pewno nagrał Tymon, itd.

Różnorodność materiału zawartego na ?Theatricon Plixx? jest tak wielka, że właściwie trudno jest polecić ten album konkretnej grupie ludzi. Upraszczając, można ten album zadedykować wszystkim tym, którzy szukają w muzyce ciekawych aranżacji, mieszania stylów, nowatorskiego spojrzenia na skostniałe momentami trendy, umiejętnością śmiania się z siebie i muzyki w ogóle. Utwory zebrane na tym albumie to kompozycję które powstały jako ilustracja muzyczna sztuk teatralnych i filmu.

Top Dogs, Tąp-Tąp, Tekknodogs, Dogsorrow, Brainfucktory, Material Girl, Medytacja 761 to muzyka do sztuki ?Top Dogs? Ursa Widmera w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Komeda, Bitwa Na Piosenki, Otello Rap, Kim Był Willy S.?, Pee-Pop, Hamlet Dr.&B. to muzyka do sztuki Dzieła Wszystkie Szekspira Adama Longa, Daniela Singera i J.M. Winfielda w reżyserii Jarosława Ostaszkiewicza. Kozia Rozkosz to utwór do filmu Jak Bóg Maior utracił tron wg Leszka Kołakowskiego w reżyserii Pawła Walickiego i Piotra Muszkalskiego.

Kolejność utworów na płycie nie jest jednak związana z ich pochodzeniem z kolejnych sztuk. Dzięki temu płyta stała się bardziej różnorodna, ciekawsza. Po temacie jazzowym pojawia się kompozycja techno, itd. Dla przykładu: ?Top Dogs?, pierwsza kompozycja nasuwa skojarzenia z muzyką Tab Two czy US3. Kolejny utwór ?Tąp-Tąp? to kompozycja która może spodobać się fanom psychodelicznego techno i bitów, które usłyszeć można najczęściej na albumach wydawanych przez legendarna brytyjska wytwórnię Universal Egg. ?Komeda? – to kompozycja, która sprawia, że nie musisz szukać klubów jazzowych (których z reszta jest tak mało, że trudno je znaleźć) by poczuć ich atmosferę. ?Bitwa Na Piosenki? to połaczenie fragmentów kilku znanych przebojów, m.in.: ?Iść W Stronę Słońca?, ?Szczęśliwej Drogi?, ?Parostatki?, ?Dorosłe Dzieci? itd.

Album Theatricon Plixx jest niezwykle ciekawy i każdy kto ma choć trochę wrażliwości powinien po niego sięgnąć. Płyta jest tez dość uniwersalna. Nadaje się jednocześnie na imprezę i na randkę przy świecach. To wszystko świadczy o wszechstronności Tymona Tymańskiego i jego niezwykłym wyczuciu muzyki. Fryderyk się należy. Ciekawe czy Tymon go przyjmie?

Tracklista:

1. Top Dogs
2. Tąp – Tąp
3. Komeda
4. Bitwa Na piosenki
5. Kozia Rozkosz
6. Tekknodogs
7. Dogsorrow
8. Brainfucktory
9. Material Girl
10. Otello Rap
11. Medytacja 761
12. Kim Był Willy S.?
13. Pee-Pop
14. Hamlet Dr. & B

Recenzja ukazała się w CGM.pl

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: