Podatnik, który korzysta z internetu w laptopie w miejscu zamieszkania i ponosi na ten cel wydatki udokumentowane fakturą VAT, może skorzystać z ulgi internetowej. ? informuje Gazeta Prawna

Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, wyjaśnił, że począwszy od 1 stycznia 2005 r., podatnik ma prawo odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu bądź budynku będącym jego miejscem zamieszkania w wysokości nieprzekraczającej kwoty 760 zł na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT).

- Wprawdzie przepisy wskazują wyraźnie, że użytkowanie powinno odbywać się w miejscu zamieszkania danej osoby, jednak w praktyce władze skarbowe nie są w stanie sprawdzić, czy podatnik użytkował internet jedynie w miejscu swojego zamieszkania. Dlatego należy pamiętać o tym, by faktury za korzystanie z internetu były wystawiane na adres, pod którym zamieszkuje osoba, która chce z ulgi internetowej korzystać – radził nasz rozmówca z PricewaterhouseCoopers.

? czytamy w Gazecie Prawnej.

 

Bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy pracują w mieście oddalonym o kilkaset kilometrów od miejsca zameldowania. Powiedziałbym, że nawet doskonała.

Wynajmujesz mieszkanie, masz stałe łącze za które regularnie płacisz ciężkie pieniądze, a pod koniec roku i tak nic nie odliczysz, bo odliczyć to sobie może właściciel(ka) mieszkania. W takim układzie warto o mobilnym Internecie pomyśleć. Dla zasady.

Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: