Kiedyś pewien starszy pan powiedział mi takie zdanie: “Uprzejmość niewiele kosztuje, a dużo kupuje”. Warto zapamiętać W pewien burzowy wieczór para starszych ludzi weszła do hotelu w Filadelfii. Podeszli do recepcji i zapytali o możliwość wynajęcia pokoju. Recepcjonista uśmiechnął się i powiedział,  że w mieście odbywają się trzy duże konferencje i w związku z tym wszystkie pokoje są zajęte.

Patrząc na starszych ludzi dodał:

- Nie chciałbym jednak zmusić Państwa do włóczenia się nocą po mieście, zwłaszcza, że pogoda nie sprzyja. Czy zechcieliby Państwo zatrzymać się w moim pokoju? Nie jest to co prawda klasyczny pokój hotelowy, nie ma takich udogodnień jak inne, ale myślę że jest wystarczająco wygodny żeby spokojnie spędzić w nim noc.

Para stanowczo odmówiła, ale recepcjonista nalegał

- Proszę się mną nie przejmować, dam sobie radę.

W końcu para się zgodziła i zajęła pokój recepcjonisty. Kiedy rano starszy mężczyzna opłacał rachunek, powiedział do recepcjonisty:

- Jesteś kimś, kto powinien być szefem najlepszego hotelu w kraju. Zbuduje taki hotel dla Ciebie.

Recepcjonista spojrzał na swojego gościa i uśmiechnął się. Minęły dwa lata. Kiedy recepcjonista zapomniał już o całej sprawie, otrzymał list od starszego mężczyzny, który przypomniał wydarzenia z tamtej nocy. Do listu dołączył też bilet do Nowego Jorku i zaproszenie. Panowie spotkali się kilka dni później w Nowym Jorku na rogu Piątej Alei i 34 Street. Starszy mężczyzna wskazał palcem okazały budynek i powiedział

- Oto hotel, który zbudowałem z myślą o Tobie i chciałbym, żebyś został jego szefem.

- Pan sobie ze mnie żartuje – odpowiedział recepcjonista

- Zapewniam Cię, że nie – odparł starszy mężczyzna

Starszym mężczyzną okazał się być William Waldorf-Aster, a okazały budynek to Waldorf-Astoria Hotel. Recepcjonistą, który został pierwszym szefem hotelu był George C. Boldt. Młody recepcjonista oddając swój pokój starszej parze, ani przez sekundę nie przypuszczał, że ten gest da mu tak wiele – stanowisko szefa jednego z najbardziej prestiżowych hoteli świata.

Warto być życzliwym, prawda?

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: