Alec Brownstein, rocznik 1980. Pracował w Publicis New York, Maxim Magazine i BBDO New York. Stał się znany dzięki The Google Job Experiment. Akcja polegała na tym, że kiedy szefowie największych nowojorskich agencji reklamowych wpisywali do wyszukiwarki Google swoje nazwiska, żeby sprawdzić co się o nich piszę (robi tak bardzo wielu ludzi), na pierwszym miejscu pojawiała się reklama z krótkim komunikatem ?Szukanie informacji o sobie jest przyjemne. Zatrudnienie mnie, również?. Alec wybrał 5 szefów, 4 z nich zaprosiło go na rozmowę, a dwóch zaproponowało pracę. Dziś Alec pracuje w agencji Young&Rubicam. Reklama kosztowała go 6 dolarów. Zapytałem go o zarówno o eksperyment, budowanie wizerunku w sieci oraz niezwykle popularne w USA radio Pandora.

Dlaczego zdecydowałeś się na przeprowadzenie Google Job Experiemnt? Miałeś dosyć wysyłania CV czy po prostu podjąłeś postanowiłeś zrobić coś nietypowego, żeby zdobyć pracę marzeń?

Moim celem było pokazanie mojej kreatywności bezpośrednio osobom z którymi chciałem pracować. W mojej branży w zasadzie nie używamy CV, naszym CV jest port folio. Chciałem zwrócić na nie uwagę i przy okazji stworzyć nowy projekt do niego.

Twój eksperyment zajął trochę czasu (trwał kilka miesięcy) więc nie jest to raczej metoda poszukiwania pracy dla ludzi, którzy potrzebują zajęcia pilnie. Co zrobiłbyś gdybyś tej pracy potrzebował szybko. Również użyłbyś Internetu?

Zdobywanie pracy jest wolnym procesem. Nawet jeśli firmie się spieszy, nadal pozostaje dużo papierkowej roboty i akceptacji po stronie zatrudniających zanim do czegokolwiek konkretnego dojdzie. Podejrzewam, że gdybym, potrzebował pracy od razu podzwoniłbym po znajomych z agencji, które lubię. Poprosiłbym ich o zaaranżowanie spotkania z decyzyjnym managerem. I w czasie takiego spotkania mógłbym wyjaśnić dlaczego powinni mnie natychmiast zatrudnić. Smutna prawda jest taka, że jeśli nie ma dostępnego stanowiska czy pieniędzy nie dostaniesz pracy choćbyś stanął na głowie. Ale nic nie pobije spotkania twarzą w twarz kiedy starasz się o prace.

Za swój eksperyment otrzymałeś kilka nagród. Czy poza nimi oraz oczywiście pracą w Y&R odniosłeś jeszcze jakieś korzyści?

Myślę, że miło jest usłyszeć historię człowieka który szukał pracy i ją zdobył. Otrzymałem mnóstwo maili od ludzi z całego świata, w których pisali że mój eksperyment był dla nich inspiracją i sprawił, że zaczęli myśleć kreatywnie o sposobie szukania pracy dla siebie. Te maile były właśnie dodatkową nagroda i korzyścią dla mnie.

Czy słyszałeś może o innych osobach, które zainspirowane Twoim eksperymentem postanowiły zrobić coś podobnego?

Słyszałem o jednej osobie z branży reklamowej, która próbowała zrobić to samo co ja. Ale ponieważ chodziło o pracę w kreacji, nie sądzę żeby odniósł sukces. W kreacji najważniejsza jest oryginalność.

Czy widziałeś video, które stworzył Dave Berzac? Co sądzisz o takiej formie promowania siebie?

Nie widziałem wcześniej tego video. Ale jest fajne. Ja niestety nie umiem ani śpiewać ani tańczyć więc nie zrobiłbym czegoś takiego.

Na Twojej stronie znalazłem informacje, że robiłeś reklamę dla Pandora.com Dużo słyszałem o tym projekcie, który jest niestety dostępny tylko w USA. Czy używasz Pandory? I jeśli tak to czy rzeczywiście jest to tak rewolucyjne radio jak media o nim piszą (Pandora.com to internetowe radio, które poznaje gust słuchacza i serwuje mu dopasowaną muzykę).

Reklama Pandora.com była projektem, który stworzyłem na konkurs reklam. Ale prywatnie oczywiście korzystam z Pandory i uważam że jest fantastyczna. Bardzo wierzę w internetowe radio takie jak Pandora.com czy Last.fm i myślę że to jest właśnie przyszłość tego medium, myślę że będzie je mieli też w samochodach.

Co sądzisz o budowaniu wizerunku w Internecie? Dbasz o to ?

Wizerunek w Internecie staje się bardzo ważny kiedy ktoś szuka informacji o Tobie, a ty chciałbyś mieć wpływ na to co znajduje. To mniej więcej jak wybór odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Z pewnością nie chcesz, żeby pierwszym zdjęciem które zobaczy Twój potencjalnym pracodawca był obrazek z Facebooka na którym widać Cię średnio trzeźwego pijącego kolejne litry piwa.

Co zrobiłbyś dziś gdybyś szukał pracy?

Jeśli musiałbym dziś szukać pracy, prawdopodobnie wysłałbym maile do potencjalnych pracodawców z linkiem do Google Job Experiement i napisałbym: ?Pamiętacie to? Ja to zrobiłem!?

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: