Pisałem o tym już kilkukrotnie, ale dobre dla branży online wiadomości powtarzać trzeba. Z każdej możliwej strony napływają pozytywne informacje dla branży internetowej dotyczące prognozowanych wydatków na reklamę w sieci.

Jak informuje serwis Wirtualne Media, firma badawcza Forrester Research przewiduje (w raporcie ?European Online Advertising Through 2013?) co prawda mniejszy, ale jednak wzrost wydatków na reklamę w Internecie. Wydatki na reklamę online w Europie w bieżącym roku maja wzrosnąć o 10% w stosunku do roku 2008.

Analitycy z innych firm (E-Consultancy, Enders Analysis, Group M) są nieco bardziej sceptyczni i twierdzą, że 10% to maksimum jakie może osiągnąć tegoroczny wzrost nakładów na reklamę online. Nadal jednak mówimy o wzroście wydatków.

?My nie jesteśmy po prostu takimi pesymistami. Internet ucierpi tak jak inne media, różnica jest taka, że online jest w znacznie lepszej sytuacji niż media tradycyjne? ? mówi w wywiadzie dla ClickZ.com Nate Elliot, analityk Forrester Research.

Według serwisu Marketing VOX, reklama typu display najbardziej straci na kryzysie, zyska natomiast reklama w wyszukiwarkach, kontekstowa i bezpośrednia (mailing, reklamy w serwisach społecznościowych). Według innych źródeł, zwrot ma nastąpić również w kierunku reklamy video, co jednak stanie się bez względu na kryzys.

?Zachęcamy reklamodawców zdecydowanie do szukania korzyści w reklamie display, zamiast odradzać im taką formę. Reklamodawcy będą mieli możliwość kupienia reklamy znacznie taniej i skorzystania z dodatkowych narzędzi targetowania. Przede wszystkim w serwisach społecznościowych? ? mówi cytowany wcześniej Nate Elliot.

Według analityków Forrestera w 2013 nakłady na reklamę w Internecie w Europie osiąganą blisko 15 miliardów dolarów. Wcześniejsze prognozy zakładały, że w 2012 nakłady na reklamę online będą stanowiły ponad 12% całkowitych wydatków na reklamę w Europie, teraz prognoza wynosi 14,8% a to wszystko dzięki? kryzysowi.

A jak podobne prognozy wyglądają w przypadku naszego rynku? Sytuacja jest właściwie identyczna, różnica dotyczy liczb.

W opublikowanym przez CR Media Consulting raporcie ?Ad.media Raport? czytamy:

?Bardzo wysoką, choć niższą niż oczekiwano, 24-procentową dynamikę w IV kwartale ub.r. zanotował Internet, który w skali całego roku zwiększył przychody reklamowe o 33%”.

Według analityków CR Media Consulting w 2009 nakłady na całą reklamę spadną o 5%, a jedynym medium, które zyska będzie Internet.

“Silne spowolnienie gospodarcze będzie oznaczać preferowanie przez reklamodawców mediów o łatwo weryfikowalnej skuteczności we wspieraniu sprzedaży. Paradoksalnie, na korzyść mediów – w przypadku globalnych reklamodawców o budżetach reklamowych planowanych centralnie – działa słabnący kurs złotówki – powiedział członek zarządu CR Media Consulting i autor Ad.media Raportu Maciej Chodorowski serwisowi Wirtualne Media.

Paradoksalnie, kryzys może okazać się najlepszym przyjacielem mediów działających w Internecie.

Źródło: CR Media Consulting, Wirtualne Media, MarketingVox

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: