Larry Page i Sergey Brin – założyciele najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie – zamierzją sprzedać 10 milionów akcji z ciagu pięciu najbliższych lat. Obecnie dwaj najważniejsi panowie w Mountain View posiadają łącznie 57.7 milionów akcji, co daje 59% głosów na WZA. Za pięć lat Page i Brin będa posiadać o 10 milionów akcji mniej, co daj im mniej niż 50% głosów na WZA. Według obecnej wyceny 10 milionów akcji warte jest 2.25 miliarda dolarów.

Z jednej strony oznacza to, że założyciele Google stracą dominująca pozycję w firmie, jednak jak twierdzi Mashable, mało prawdopodobne jest żeby inni inwestorzy głosowali przeciw twórcom sukcesu firmy.

Pozbycie się akcji ma dać szefom Google możliwość inwestowania w inne przedsięwzięcia. (Ten sam ruch wykonał wcześniej Bill Gates).

Faktycznie, kwota ponad 2 miliardów dolarów pozwoli szefom Google jeszcze aktywniej działać na rynku i przejmować interesujące podmioty. Oczywiście nie musi to oznaczać inwestycji w firmach związanych z Internetem. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć że panowie będą inwestować w inne branże. Z resztą panowie mają w tym zakresie pewne doświadczenia.

Wystarczy przypomnieć historię firmy 23andMe założonej w 2006 roku przez dwie panie – Lindę Avey i Anne Wojcicki. Ta druga jest żoną Sergeya Brina, a Google jest udziałowcem. 23andMe zajmuje się przeprowadzaniem testów genetycznych, dzięki czemu można dowiedzieć się czy jest się posiadaczem genów sprzyjających rozwojowi chorób nowotworowych, Parkinsona, itd.

Przy okazji firma 23andMe tworzy bazę danych o pacjentach. Jeśli połączyć te dane z danymi, które Google już zebrało powstaje bardzo dokładny obraz (części) społeczeństwa co z jednej strony jest złe (bo przecież z taką wiedzą chętnie zapoznają się służby i zrobią to różnymi kanałami. Oficjalnymi jak FBI czy CIA i mniej oficjalnymi np. te chińskie. Może to trochę i spiskowa teoria, ale chyba tylko trochę.) z drugiej – doskonała baza wiedzy dla naukowców poszukujących leków na nowotwory, itd.

Poza 23andMe, szefowie Google inwestują również w w nowoczesną medycynę, badania kosmosu i technologie przyjazne środowisku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: