Kolejne podmioty działające m.in. na rynku internetowym opublikowały raporty, z których wynika, że w 2009 roku nakłady na reklamę online wzrosną, a Internet stanie drugim ? po telewizji ? medium z najwyższymi przychodami z reklamy.

?Z kolejnej opublikowanej w ostatnim czasie prognozie dotyczącej wartości rynku reklamy w 2009 r. wynika, że znaczącej dynamiki wzrostu doczeka się tylko internet. Wg najnowszych szacunków ZenithOptimedia wydatki na reklamę w sieci w bieżącym roku wzrosną o 21% i stanowić będą 11,5% całego tortu reklamowego. Tym samym internet stanie się drugim, po telewizji medium reklamowym. (?)? – czytamy w InternetStandard.

Tymczasem Agora opublikowała kwartalny raport, z którego wynika, że można liczyć wyłącznie na wzrost wydatków na reklamę w Internecie. Przy okazji spółka informuje o wynikach za cały 2008 rok, najciekawiej przedstawia się część dotycząca Internetu:

Znaczący wzrost (o 74,2%) odnotowały przychody ze sprzedaży reklam internetowych, które wyniosły 47,9 mln zł – podaje raport Agory. Jest to ponad dwa razy więcej niż dynamika rozwoju rynku (szacuje się, że wydatki na reklamę w internecie wzrosły w 2008 o ok. 31%). – czytamy w Internet Standard.

Dalej autorzy raportu informują:

W opinii Spółki w 2009 r. wzrosną wydatki na reklamę w internecie (o kilkanaście procent) i w telewizji (kilka procent). Szacowane wpływy z reklam w dziennikach mogą skurczyć się prawdopodobnie nawet o kilkanaście procent w stosunku do 2008 r. Wydatki na reklamę w czasopismach, reklamie zewnętrznej i radiu mogą zmniejszyć się o kilka procent – czytamy w raporcie. - informuje Internet Standard

To już kolejne prognozy zakładające wzrost wydatków na reklamę online.  Z dotychczasowych znanych prognoz, najmniejszy wzrost zakłada Wirtualna Polska, natomiast najwyższy aż 30% Zanox.

prognozy_reklama_online_20091

Obserwując rynek (liczbę powstających projektów, wzrost liczby klientów w agencjach interaktywnych, przesuwanie budżetów z mediów tradycyjnych do Internetu, etc.) szacuje, że wzrost ten sięgnie między 15% a 20% w roku 2009.  Choć wydaje mi się, że będzie jednak bliższy 15%.

Enhanced by Zemanta
Marek Molicki, od 1998 roku związany z branżą online. Regional Manager w Gemius SA, właściciel Popkultury, w ramach której doradza firmom które chcą osiągnąć sukces w Internecie. W przeszłości zarządzał m.in. Kultura.yoyo.pl, CGM.pl, Chip.pl oraz odpowiadał za działania online w firmach Cenega i CDP.pl (ex CD Projekt) Więcej o autorze

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Odpowiedz: